28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodzież pielgrzymuje w intencji trzeźwości narodu

Ocena: 2.9
2053

W sobotę 1 lipca ks. dr Paweł Wojakiewicz (CSMA), w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, przewodniczył Mszy Świętej inaugurującej XXXIII Pieszą Pielgrzymkę Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego, której tegorocznym hasłem jest „Idźcie i głoście”.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W koncelebrze wzięli udział m.in.: ks. Michał Mazur, ks. Kamil Kędzior oraz ks. Maksymilian Michcik (CSMA), który jest jednocześnie moderatorem i kierownikiem pielgrzymki, a podczas nabożeństwa wygłosił homilię. W nabożeństwie uczestniczyły również siostry ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła – michalitki.

Na wstępie homilii ks. Michcik pytał prowokacyjnie uczestników Pielgrzymki: Dlaczego tu jesteś? Dlaczego bracie i siostro przyszłaś na tę Mszę Świętą? Co cię skłoniło, nie miałeś nic lepszego do roboty? Mogłeś siedzieć w domu, grać w najlepsze gry, oglądać filmy, których nie mogłeś oglądać w ciągu roku szkolnego. – Dlatego, bo każdy z nas ma to pragnienie w swoim sercu  i ma to przekonanie, że te dwa tygodnie lipca od ponad 30 lat mają wielkie i ogromne znaczenie dla nas i dla ludzi, do których idziemy i dla tych, u których będziemy nocować. Dlaczego tu przyszedłeś, jaka jest Twoja intencja, czy rzeczywiście przez te dwa tygodnie możesz zmienić swoje życie? – pytał konsekwentnie ksiądz przewodnik.

Nawiązując do Liturgii Słowa ks. Michcik powiedział: To Pan Bóg przychodzi do człowieka w gościnę, przychodzi i  jednym Słowem zmienia życie Abrahama – daje mu nadzieję, mówi, że Twoje potomstwo będzie liczne – to dla niego nadzieja na lepsze życie.

W kazaniu nie zabrakło też słów wsparcia i otuchy dla tych, którzy po raz pierwszy podjęli pielgrzymkowe wyzwanie oraz zapewnienie o wyjątkowości obecnego wędrowania dla tych, którzy po raz kolejny w niej uczestniczą.

Pewną ciekawostką liturgii było składanie darów ofiarnych przez pielgrzymów tanecznym krokiem w rytm pieśni „Z Boga jestem i do Boga”.

Po zakończeniu nabożeństwa kapłani wraz z młodzieżą udali się do kaplicy, w której znajduje się sarkofag Prymasa Tysiąclecia, gdzie modlono się o wstawiennictwo i opiekę Sługi Bożego.

Oprawę muzyczną nabożeństwa  zapewniła pielgrzymkowa grupa muzyczna.

Po wspólnej fotografii na schodach kościoła p.w. Matki Bożej Łaskawej pielgrzymi udali się na nocleg do podwarszawskich Marek do kościoła p.w. św. Andrzeja Boboli, aby po niedzielnej Mszy Świętej o godz. 6.45 rozpocząć pierwszy etap marszu.

Pielgrzymce Trzeźwościowej od 1985 roku przewodniczą księża michalici, którzy wraz z młodzież przemierzają około 420 km i modląc się do miłosiernego Boga o trzeźwość w naszej Ojczyźnie, rodzinach i parafiach. Swoją pokutą i wysiłkiem wynagradzają za grzech pijaństwa i alkoholizmu.

Jak każda pielgrzymka tak i obecna to spotykanie z Bogiem na pielgrzymim szlaku. Trasa wiedzie z Warszawy, od grobu Sługi Bożego ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego (jednego z patronów pielgrzymki) – wielkiego orędownika trzeźwości, do sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza (patrona pielgrzymki) do Miejsca Piastowego.

Wędrują około 35 km dziennie idąc przez diecezje (warszawską, radomską, sandomierską, tarnowską, rzeszowską i przemyską). Na trasie znajdują się m.in.: Otwock, Słupica, Rzeczniów, Ostrowiec Świętokrzyski, Baranów Sandomierski, Frysztak.

Nawiedzają kościoły, modlą się w wielu wspólnotach parafialnych. Ludzie w parafiach, które nawiedzają, cieszą się ich obecnością, a w wielu przypadkach cały rok czekają na kolejne spotkanie z pielgrzymami.

W programie dnia jest Msza Święta z kazaniem (centrum każdego dnia pielgrzymkowego), koronka do Miłosierdzia Bożego, nauka piosenek, ogniska z parafianami, mecze piłkarskie, bajki, podsumowanie dnia i rachunek sumienia. Odprawiana jest także  nowenna o kanonizację bł. ks. Bronisława Markiewicza oraz o beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Anny Kaworek (patronki pielgrzymki). W trakcie pielgrzymki przeżywane są dwa szczególne dni: dzień modlitw o powołania i dzień pokutny (górka „przeprośna").

Dla Piotra (tegorocznego maturzysty) pielgrzymka jest wyzwaniem i pomocą w życiowych decyzjach, szczególnie przy wyborze kierunku studiów.

Jak mówi Daria, tegoroczna maturzystka, która idzie po raz czwarty: „pielgrzymka jest dla wspaniałym przeżyciem, podczas którego czuje się Ducha modlitwy i wiary”. Dodaje, „idę podziękować za maturę i dobry wybór kierunku studiów”.

Idąca po raz pierwszy w pielgrzymce Karolina mówi: „trochę się obawiam, bo idę w pielgrzymce po raz pierwszy, znam wprawdzie kilka osób, ale jestem tu nowa”. – Idę z intencją  podbudowania swojej wiary i aby rozwinąć się duchowo – dodaje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter