9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa całego świata o ustanie epidemii

Ocena: 0
1147

Wobec pandemii koronawirusa Kościoły chrześcijańskie na całym świecie wzywają do wspólnej modlitwy, 25 marca o godz. 12.00. Papież Franciszek zaproponował, aby w tym czasie wierni wszystkich wyznań odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.

Fot. cathopic.com/idziemy.pl

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, 22 marca papież Franciszek zachęcił wszystkich chrześcijan, niezależnie od istniejących podziałów, do odmówienia w południe 25 marca modlitwy „Ojcze nasz”, a także do włączenia się za pośrednictwem mediów w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek, 27 marca o godz. 18.00.

Papieską prośbę przekazał w liście do Kościołów i wspólnot chrześcijańskich na całym świecie kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Jedności Chrześcijan, odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu. W swoim liście podkreślił, że wspólnie „w ufności w moc Bożą będziemy się modlili o zakończenie pandemii”.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski również zachęca nas do modlitwy w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony

- napisał w komunikacie przewodniczący KEP.

Papieską inicjatywę wsparła także Światowa Rada Kościołów (ŚRK) w Genewie.

Zjednoczona modlitwa w trudnym czasie przypomni nam, że jesteśmy jedną rodziną ludzką. Dla ludzi rozsianych po całym świecie – w ich domach, czy w miejscach pracy, odmówienie wspólnego „Ojcze nasz” będzie szansą na zjednoczenie naszego głosu w modlitwie do Boga słowami, których nauczył nas nasz Pan Jezus Chrystus

- stwierdził sekretarz generalny ŚRK, ks. Olav Fykse Tveit.

Zgodnie z prośbą papieża w środę o godz. 12.00 wierni na całym świecie, każdy w swojej strefie czasowej, powinni w ciszy się pomodlić.
Informując o tym, austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że według danych watykańskich Kościół katolicki ma 1,3 mld wiernych, a Światowa Rada Kościołów, skupiająca 348 Kościołów członkowskich, liczy 500 mln chrześcijan.

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I nie wypowiedział się osobno na temat tej inicjatywy. Według informacji z Watykanu z 22 marca w listach do papieża Franciszka i prezydenta Włoch Sergio Mattarellego wyraził swoją łączność z Włochami i zapewnił o modlitwie w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

Wieczorem 27 marca w szczególnej ceremonii na opustoszałym placu św. Piotra papież Franciszek będzie wzywał Bożej pomocy w obecnej, dramatycznej sytuacji. Podczas tej modlitwy papież udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi” (Miastu i światu), którego tradycyjnie udziela w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Boże Narodzenie oraz bezpośrednio po wyborze na papieża.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter