19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mozaika z Janem Pawłem II

Ocena: 0
428

W Grotach Watykańskich pod bazyliką św. Piotra możemy podziwiać mozaikę przedstawiającą św. Jana Pawła II. Została wykonana z okazji setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka i odsłonięta w wąskim gronie w jego liturgiczne wspomnienie.

fot. Fabio Cardoni/Fabrica san Pietro

Dzieło wykonano w odpowiedzi na napływające od wiernych z całego świata prośby, by wizerunek papieża z Polski umieścić w bazylice. Przedstawia beatyfikacyjny i następnie kanonizacyjny portret św. Jana Pawła II, czyli zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa pracującego w Rzymie Grzegorza Gałązkę. Wizerunek został jednak odwrócony (lustrzane odbicie), dzięki czemu Jan Paweł II w białej sutannie z narzuconym czerwonym płaszczem, z delikatnym, charakterystycznym dla siebie uśmiechem patrzy na pielgrzymów schodzących do Grot Watykańskich.

 


W POBLIŻU ŚW. PIOTRA

Portret umieszczono na końcu tzw. peribolo clementino, półkolistego korytarza okalającego grób św. Piotra. Mieszczą się tu mniejsze kaplice, powstałe w różnych latach. Lokalizacja mozaiki, choć może niezbyt dogodna, by zatrzymać się na chwilę modlitwy, jest wymowna i symboliczna. Znajduje się ona bowiem blisko grobu św. Piotra i pierwszego grobu samego św. Jana Pawła II, w którym został pochowany po swojej śmierci w 2005 r. Od tej strony wchodzi się do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, zwanej potocznie kaplicą Polską, do której tak często papież z Polski przychodził na osobistą modlitwę. A sama mozaika znajduje się zaraz przy wejściu do kaplicy Świętych Patronów Europy, której realizację zlecił Jan Paweł II w 1981 r. Idealnym miejscem byłaby kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, jednak kompozycyjnie jest ona wykończona i nie ma tu już miejsca na kolejny obraz czy figurę.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter