29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w katedrze św. Floriana

Ocena: 0
581

„Liturgia uczy nas przechodzenia od tego co zwyczajne do tajemnic bożych, które przekraczają wszelki rozum”.
Za nami Wielki Czwartek i uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.

fot.www.youtube.com

Eucharystii w Katedrze Warszawsko-Praskiej przewodniczył biskup diecezji Romuald Kamiński. Liturgię koncelebrował biskup Jacek Grzybowski.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał znaczenie wydarzenia sprzed ponad 2 tysięcy lat.

W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus sprawował pierwszą Eucharystię. Tak też spełniło się Jego powiedzenie: będę z wami aż do końca świata. Posłał sługi swoje, ustanawiając ich szafarzami swoich świętych tajemnic, tak zrodziło się Kapłaństwo. I jeszcze jedno – w sposób bardzo prosty, a przemawiający do wyobraźni – umywając nogi Apostołom – ukazał nam miłość i służebność.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne w tym roku nie odbył się tradycyjny obrzęd umywania nóg. Wielki Czwartek to czas, kiedy szczególnie pamiętamy w modlitwie o księżach.

Biskup pomocniczy diecezji mówił w homilii o przeżywaniu sakramentu Eucharystii w czasie pandemii:

Okazało się, czasem po wielu miesiącach, że oglądanie to nie to samo, co przeżywanie. Można z największych nawet sanktuariów kościelnych oglądać Eucharystię, słuchać pięknych, mądrych i ciekawych homilii, modlić się z ludźmi, ale ostatecznie to nie jest to samo, kiedy chociażby przyjdzie kapłan do domu, udzieli Komunii św., pomodli się razem z nami i naprawdę, realnie przyjmiemy Najświętsze Ciało Pana Jezusa.

Bp Jacek Grzybowski zwrócił m.in. uwagę na realną obecność Pana Jezusa w sakramencie Eucharystii:

Spotkanie z Jezusem, spotkanie z liturgią, musi mieć w sobie realność. Zrozumieliśmy, co mówił Katechizm prostym językiem. Co to jest sakrament? Widzialny znak niewidzialnej łaski. Widzialny - to znaczy jaki? To znaczy realny, nie wirtualny. Ta moc sakramentu sprawia, że spotyka się wspólnota, że jest celebracja, że możemy w jednej przestrzeni, ale także w jednym czasie, skupieni i zorganizowani, uczestniczyć w tajemnicach wiary.

Przypomniał ogromną rolę księży w budowaniu świadomości religijnej i tożsamości wiernych, szczególnie w obecnym czasie. Przywołał świadectwo jednego z kapłanów, przebywającego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, który opisywał trud „bycia” kapłanem w tamtym miejscu i tamtym czasie.

Sprawowaliśmy Mszę Świętą, gdy Niemcy spali. Zagrożone było nasze życie, jeśli odkryliby, co robimy. Po ciszy nocnej, po sprawdzeniu łóżek ustawialiśmy naszych ochroniarzy, zasłanialiśmy okna i wybranego jednego szczęśliwca prosiliśmy, aby odprawił Mszę Świętą. Na taką okazję wyczyścił swój żałosny więzienny strój, założył stułę na ramiona i przy małej świecy rozpoczął wspomnienie wielkiej Pasji Jezusa Chrystusa.

Na zakończenie biskup Jacek Grzybowski zaapelował o modlitwę za możliwość spokojnego i bezpiecznego celebrowania Eucharystii:

Myślę, że w Wielki Czwartek, szczególnie dzisiaj, dziękujmy za dar Eucharystii i za dar kapłaństwa, prosząc Boga z całego serca, ofiarując w tej intencji cierpienie, aby nigdy nie dotknęło nas to, co dotknęło przez tyle wieków i tysiącleci ludzi naznaczonych brakiem obecności Boga. Módlmy się i prośmy, aby choć w utrudniony sposób, w trudnych może sytuacjach, wymagających od nas więcej organizacji, więcej mądrości i więcej roztropności, abyśmy zawsze mogli spotykać się we wspólnocie, w pokoju i bezpieczeństwie celebrować tajemnice naszej wiary, mieć kapłanów, którzy będą realizować wobec nas święte sakramenty, a przede wszystkim mieć i spotykać Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszej Krwi i w Najświętszym Ciele w Sakramencie Ołtarza.

Jutro uroczystość Wielkiego Piątku.
Nie celebruje się Eucharystii. Biskupi będą przewodniczyć liturgiom Męki Pańskiej.

Biskup Romuald Kamiński o godzinie 18 w Konkatedrze na Kamionku (transmisja w Radiu Warszawa).
Biskup Jacek Grzybowski o godzinie 19 w kaplicy Matki Bożej Różańcowej Sióstr Dominikanek Misjonarek w Zielonce.
SalveNET przeprowadzi transmisję o godzinie 18 z katedry warszawsko-praskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter