28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum papieskie w Wadowicach otrzymało rzeźbę św. Jana Pawła II

Ocena: 0
1878

Rzeźbę św. Jana Pawła II- pielgrzyma, który „wychodził naprzeciw sprawom bożym i ludzkim", przekazał w piątek jej twórca prof. Karol Badyna wadowickiemu Muzeum Domu Rodzinnego papieża. „To wielki dar” – powiedział dyrektor placówki ks. Jacek Pietruszka.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Ponad dwumetrowej wysokości monument przedstawia idącego Jana Pawła II w papieskiej sutannie i z pastorałem w ręku. Artysta odlał go z brązu. „To Jan Paweł II w drodze. Moim zdaniem jest to najwłaściwsze przedstawienie papieża – jako pielgrzyma. Szedł do ludzi na wszystkich kontynentach. Gromadziły się wokół niego miliony, a on jednocześnie potrafił dotrzeć do każdego z osobna. To jest pielgrzym, który idzie do każdego z nas – powiedział w rozmowie z PAP prof. Badyna.

Artysta dodał, że rzeźbiarze często mają problem z tym, jak przedstawić Jana Pawła II. Najczęściej ukazują go w stroju pontyfikalnym. Moim zdaniem nie oddaje to w pełni jego istoty. Jest nią właśnie pielgrzymowanie – podkreślił prof. Karol Badyna.

Rzeźbiarz powiedział, że postać Jana Pawła II dość często przejawia się jego twórczości. To siódma lub ósma taka realizacja – dodał.

Zdaniem dyrektora Muzeum ks. Jacka Pietruszki decyzja prof. Badyny to wielki dar dla placówki. Dzięki niemu to miejsce, nie tylko teraz, ale i w przyszłości, będzie jeszcze bardziej przypominało o naszym wspaniałym, wielkim Ojcu Świętym. On pielgrzymując także do Wadowic sprawił, że przybywają tu wierni, by być w miejscu, w którym się urodził i spędził młodość – powiedział.

Rzeźbę można oglądać w Wadowicach już kwietnia br. Wówczas prof. Badyna zaprezentował tam odlane z brązu Piety, czyli plastyczne przedstawienia Matki Bożej trzymającej na kolanach martwego Jezusa. Od XIII w. jest to znany motyw ikonograficzny. Wystawę dopełniała figura Jana Pawła II. Ks. Pietruszka dodał, że od początku zwiedzający pochodzili do niej, by dotknąć dłoni. Jest to związane z tradycją chrześcijańską, w której figury i pomniki świętych są nie tylko otaczane kultem, gdyż symbolizują świętego, ale mają też związek z chęcią stanięcia bliżej świętości. Wyrażają to gesty ludzi. Po kilku miesiącach widać ślady na rzeźbie – powiedział.

Rzeźba została oficjalnie przekazana Muzeum w piątek, w przeddzień imienin Karola Wojtyły.

Karol Badyna jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce i za granicą. Zajmuje się także sztuką sakralną. Zaprojektował obiekty w kilkunastu diecezjach w Polsce. Od 2009 r. zajmuje się projektowaniem i realizacją Ogrodów Biblijnych w zespole z prof. Zofią Włodarczyk.

Wadowickie Muzeum istnieje w kamienicy, w której rodzice Wojtyły – Karol i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem – zamieszkali w 1919 r. Należała do miejscowego Żyda Jechiela Bałamutha. Rok później urodził się w niej Karol Wojtyła.

Po wyborze 16 października 1978 r. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dom stał się miejscem pielgrzymek. Dzięki staraniom krakowskiej kurii powstało w nim muzeum. Otwarcie odbyło się w 1984 r.

W latach 2010-2014 budynek przebudowano i stworzono w nim nową ekspozycję. Na wystawie znalazło się kilkaset eksponatów związanych z Karolem Wojtyłą. Ich dopełnieniem jest ponad 150 instalacji multimedialnych. Sercem ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów, któremu przywrócony został wygląd z czasów, gdy mieszkał tam późniejszy papież. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter