29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzyka w Świętej Lipce

Ocena: 0
6567
Częstochowa północnej Polski. Matka Boża, Jej bazylika – perła baroku – i organowe koncerty przyciągają tysiące pielgrzymów i turystów.
Na trasie biegnącej wśród cienistych lasów Warmii, między Reszlem a Kętrzynem wyrasta nagle świątynia z doryckimi kolumnami w toskańskich barwach. Jakby wyjęta i przeniesiona tu z włoskiego krajobrazu. Świętolipska bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Jest też jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych.

Matka jedności chrześcijan

– Ze względu na znaczenie tego sanktuarium w tym regionie bywa ono nazywane „Częstochową Północy” – mówi o. Marek Wiloch, jezuita. – Z najdawniejszych ustnych przekazów miejscowej ludności wiadomo, że około 1311 r. Krzyżacy, po jednej ze swoich zwycięskich bitew, mieli tu ufundować kapliczkę. Ale właściwie to święte miejsce wiąże się wydarzeniem z 1360 r. Wtedy pewien skazaniec, więziony w kętrzyńskim zamku, na prośbę objawiającej mu się Matki Boskiej wyrzeźbił Jej postać z lipowego drewna. Potem – według dziejopisarzy – za Jej wstawiennictwem, „w sposób cudowny” została darowana mu kara. Uwolniony, umieścił figurkę na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Z czasem zasłynęła cudami. Najpierw przychodzili tam pasterze, a później wszyscy szukający Bożej pomocy za pośrednictwem Maryi.

W księgach z XVII-wiecznych odnotowano wzmiankę: „Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach – pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich”.

Przybywający tu doznawali uzdrowień zwłaszcza z chorób oczu, o czym opowiadają freski na filarach obecnej świątyni, której powstanie poprzedziło wiele wydarzeń. W nadziei uzdrowienia przybywali tu pielgrzymi z Prus, Warmii i z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern w 1519 r. przybył tu boso z Królewca. Los świętego miejsca stał się jednak niepewny, kiedy w 1525 r. w państwie pruskim zakazano praktykowania wiary katolickiej i kult świętych zaczęto uznawać jako zabobon. Wówczas niezidentyfikowany tłum z Kętrzyna obrabował i zburzył kaplicę w Świętej Lipce. Drzewo, na którym zawieszona była cudowna figurka ścięto, a figurkę utopiono w Jeziorze Wirowym.

Dopiero w 1618 r., gdy katolicy odzyskali swobody wyznaniowe, sekretarz króla Zygmunta III, Stefan Sadorski, wykupił Świętą Lipkę i administrowanie nią przekazano jezuitom. Oni zaś z czasem wybudowali tutaj kaplicę, w której umieścili namalowaną kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej. Wtedy pielgrzymi znowu zaczęli tu ciągnąć tak licznie, że w Prusach i na Warmii trudno było znaleźć człowieka, który choćby raz tu nie był.

Gospodarze miejsca postanowili więc w tym miejscu świętym wznieść dużą świątynię. Choć podmokły nierówny teren nie sprzyjał takim planom, w 1685 r. rozpoczęli przygotowania; ścięto część wzgórza, zasypano bagna, grunt umacniano wbijanymi gęsto palami olchowymi, okutymi żelazem. Budowa ruszyła w 1688 r. i trwała pięć lat. Kościół konsekrował 15 sierpnia 1693 r. bp Jan Stanisław Zbąski.

Wkrótce znowu okazało się, że świątynia nie mieści pielgrzymów nawiedzających Matkę Bożą. Wtedy dobudowano krużganek z kaplicami narożnymi. A dalsze wyposażanie wnętrza lipowskiego kościoła trwało ponad pięćdziesiąt lat, i jest dziełem licznych fundatorów i dobrodziejów. Dziś zarówno jego wnętrze, jak i otoczenie to skarbiec wybitnych dzieł sztuki sakralnej: z kunsztownie wykonanym tabernakulum, rzeźbami w kamieniu i drewnie, freskami ściennymi i obrazami na płótnie, wyrobami złotniczymi i snycerskimi oraz rzadko spotykanymi w takiej obfitości dziełami artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Bogata i różnorodna dekoracja została zachowana w stopniu prawie niezmienionym.

W ołtarzu głównym znajdują się trzy obrazy: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nawiedzenia św. Elżbiety i Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz ten zwany jest wizerunkiem Matki Jedności Chrześcijan. 11 sierpnia 1968 r. otrzymał korony papieskie z rąk Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, a Mszę Świętą koronacyjną celebrował wówczas kardynał Karol Wojtyła, który w 1983 r. jako papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

O jej historii przypomina pielgrzymom figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na drzewie, wykonana w drewnie i obita srebrną blachą; znajduje się w lewej nawie, tuż przed prezbiterium. Pod lipowym drzewem została umieszczona skrzynka, do której pielgrzymi wrzucają kartki z intencjami.

– W środy – mówi o. Wiloch – podczas Mszy Świętej i nowenny polecamy Matce Bożej zebrane intencje. Jest ich tak wiele, że nie sposób wszystkich odczytać. Co roku przybywa do sanktuarium 400 tys. pielgrzymów. Wśród nich są obcokrajowcy i liczna Polonia. Dla jednych jest to miejsce docelowe, dla innych jedno z miejsc świętych na trasie, obok Wilna czy na przykład Szlaku Papieskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter