18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Lednicy jak w domu

Ocena: 0
363

Na pytanie, co było na Lednicy najważniejsze, młodzi odpowiadali, że adoracja, Eucharystia i możliwość skorzystania ze spowiedzi. - mówi o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, w rozmowie z Magdaleną Prokop-Duchnowską

fot. EpiskopatNews

Tegoroczna Lednica odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu”. To nawiązanie do licznych odejść młodych z Kościoła?

To hasło ma przypominać młodym, że – podobnie jak syn marnotrawny – bez względu na to, ile błędów popełnili, „w domu” zawsze będą mile widziani, kochani, wyczekani. To również zachęta do powrotu i dzielenia się dobrem, które stało się ich udziałem, a także doświadczeniem życia Ewangelią w codzienności. Chodzi o to, żeby z jednej strony ucieszyć się z bycia razem, a z drugiej pamiętać, że największą radością człowieka jest ta płynąca z nadziei na osiągnięcie życia wiecznego. Pomóc w tym ma m.in. odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

 

„Dom” dlatego, że Lednica służy budowaniu relacji?

Ojciec Jan Góra OP powtarzał, że to wydarzenie jest po to, by spotkać Boga i drugiego człowieka i ucieszyć się tymi relacjami. Dla młodych relacje są niezwykle ważne, często to właśnie one skłaniają ich do większego zaangażowania się w sprawy wiary i Kościoła. Z tego względu po Eucharystii na Polach Lednickich kard. Grzegorz Ryś będzie modlił się wstawienniczo w intencji uzdrowienia i umocnienia więzi: rodzinnych i przyjacielskich.

 

To już XXVIII Spotkanie Młodych na Lednicy. Czym będzie się wyróżniało?

Po raz pierwszy będzie można dotrzeć na Lednicę rowerem. Wraz z duszpasterstwem Niniwa, znanym z niezwykłych wypraw rowerowych, organizujemy rajd, którego uczestnicy 30 maja, w Boże Ciało, wyruszą na lednickie spotkanie z Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Kokotka. W przeddzień spotkania dotrą do Gniezna, gdzie wezmą udział w jutrzni lednickiej i również rowerami pojadą w procesji za relikwiami św. Wojciecha, aby później wspólnie wyruszyć już bezpośrednio na Pola Lednickie. Na rajd można się zapisać na stronie www.niniwa.pl.

Inną nowością, zapoczątkowaną już w zeszłym roku, będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach rękodzieła, rozeznawania, ewangelizacji, medytacji czy pracy z ciałem, które poprowadzą m.in. Daniel Wojda, Tomasz Samołyk, Marcin Zieliński, o. Cordian Szwarc i siostry dominikanki. Z kolei siostry służebniczki zorganizują strefę dziecka, w której rodzice będą mogli zostawić pociechy, by wziąć udział w przygotowanych dla nich spotkaniach, jak konferencja Moniki i Marcina Gomułków czy o. Tomasza Maniury OMI i Moniki Hoffman-Piszory z „Dzieciaków Cudaków”. Konferencję nawiązującą do powrotu syna marnotrawnego wygłosi Grzegorz Czerwicki, były więzień. Obok Pola Spowiedzi, które cieszy się ogromnym powodzeniem, otwarte zostanie Pole Rozmów, gdzie każdy uczestnik będzie mógł swobodnie i na dowolny temat porozmawiać z księdzem, siostrą zakonną, osobą świecką lub psychologiem.

 

Co jest symbolem tegorocznego spotkania?

Puzzel – jeden z dwóch elementów drewnianego domku, na którym z przodu widnieje kompas z różą wiatrów, nawiązujący do odnalezienia drogi do domu, a z tyłu – symbol ryby i krzyża lednickiego. Są też namiary na fragmenty Pisma Świętego: o powrocie syna marnotrawnego i posłaniu 72 uczniów. Każdy uczestnik otrzymuje jedną część domku, co ma służyć przypomnieniu, że lednickie spotkanie jest okazją do odnalezienia drugiej jego połowy, czyli kogoś, kto w trakcie naszego powrotu do domu będzie nam towarzyszył.

 

Co robić, by uczestnicy potrafili czerpać z doświadczenia Lednicy cały rok?

Dawno przestałem się łudzić, że da się kogokolwiek do tego namówić. Lednickim wydarzeniem staramy się zmobilizować młodych do zaangażowania w życie Kościoła. W tym roku będziemy też zachęcać ich do zgłębiania poruszonej tu tematyki podczas siedmiodniowego Festiwalu Życia w Kokotku. Tematem obu wydarzeń będzie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła jako domu, do którego można wracać.

To, co obserwuję, będąc trzeci rok duszpasterzem Lednicy, napawa nadzieją. Na moje pytania, co było podczas spotkań najważniejsze, młodzi nie odpowiadali, że tańce, prelekcje czy spotkania z ciekawymi gośćmi, lecz… adoracja w ciszy, Eucharystia i możliwość skorzystania ze spowiedzi. Stawianie relacji z Bogiem na pierwszym miejscu potwierdza, że centralnym i najważniejszym punktem lednickiego spotkania pozostaje przejście przez Bramę Rybę, symbolizujące akt wyboru Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter