4 czerwca
czwartek
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na skrzyżowaniu dróg

Ocena: 0
711

Spotkaliśmy się u jezuitów na Rakowieckiej – jak wtedy, kiedy gromadziły nas seminaria, konwersatoria i warsztaty organizowane przez OCIPE, Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich.

Dyrektorem tego biura w Polsce i głównym budowniczym jego struktur – medialnej i społecznej – był w latach 90. ojciec Andrzej Koprowski SJ, pierwszy redaktor Redakcji Katolickiej Polskiego Radia i TVP, potem wieloletni dyrektor Radia Watykańskiego ds. Programowych; czytelnikom „Idziemy” znany jako autor tekstów „papieskich”. Teraz o. Koprowski, już na emeryturze, zaprezentował „wychowankom” OCIPE – już ministrom, profesorom i redaktorom – swoją książkę „Na skrzyżowaniu dróg (Ekklesia). Jak Jezus Chrystus dla nas tworzył swój Kościół”, pięknie wydaną przez wydawnictwo Kontrast, które zadbało o odpowiedni dla biblijnych rozważań wystrój. Bo Biblia – podkreśla o. Koprowski – to zapis ukazujący działanie Boga wobec człowieka, aktualny w każdej epoce i w każdej sytuacji, także współczesnej. A ta książka – mówi autor – chce pokazać inicjatywę Boga zwaną Kościołem od strony Jego Założyciela, Inicjatora, ale i Tego, który stanowi jego istotę”.

Prezentacja stała się okazją, by spojrzeć wstecz i podziękować za doświadczenie OCIPE, w którym współtworzyłam warsztaty dziennikarskie. Przyjeżdżali na nie uczestnicy ze wszystkich stron budzącego się do wolności kraju i ze wszystkich stron Kościoła, z wszelkich ruchów i wspólnot. Przyjeżdżali świeccy i duchowni, starzy i młodzi, amatorzy i półprofesjonaliści. Oferta, z jaką Kościół – a dokładniej jezuici – wyszedł wtedy do burzliwie rozwijającego się środowiska wolnych mediów, nie da się porównać z żadnym innym momentem w historii polskich mediów. Przez kilka lat tylko OCIPE miało propozycję szkoleniowa dla gazet lokalnych.

Dla jednych ważniejszy był aspekt społeczny, dla innych duchowy – i umieliśmy się porozumieć, co było – i nadal pozostaje – unikatowym doświadczeniem tamtej epoki. Obchodziła nas zarówno budowa wspólnoty parafialnej, jak i demokracji lokalnej, zarówno formacja religijna, jak i kształtowanie postaw obywatelskich. Wypełnialiśmy wielką dziurę: informacyjną, edukacyjną, obywatelską.

Uczyliśmy się od siebie nawzajem, czego sama jestem najlepszym przykładem. Byłam tam wykładowcą i wprowadzałam słuchaczy w tajniki warsztatu dziennikarskiego, ale nigdy w takim tempie nie nauczyłam się tyle o żywym Kościele. Sądzę – czy nawet twierdzę – że byliśmy jako OCIPE, wraz z uczestnikami naszych kursów, najbardziej dynamiczną strukturą społeczeństwa obywatelskiego in statu nasccendi.

Towarzyszyło nam przekonanie, że to jedyna droga: takiego podejścia gazet lokalnych do swoich społeczności, w którym nie dzieli się spraw i ludzi na „kościołowe” i „zwyczajne”, bo życie jest tylko jedno, bo zawsze jesteśmy na skrzyżowaniu dróg. Jeśli dziś tematy parafialne są w lokalnych gazetach czymś oczywistym, jeśli katolicy w lokalnych mediach są kimś oczywistym – to jest to zasługa jezuickich warsztatów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 czerwca

Czwartek, IX Tydzień zwykły
+ święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 22,9-18 lub Hbr 10,4-10; Ps 40,7-11b.17; Mt 26,36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter