21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Wawelu odbyła się Msza święta w intencji rodziców, którzy stracili dzieci

Ocena: 0
186

W 620. rocznicę śmierci Elżbiety Bonitacji, jedynej córki królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły, w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Inicjatorkami nabożeństwa były siostry jadwiżanki wawelskie wraz z Sodalicją Świętej Jadwigi Królowej.

fot. pixabay.com

 Kraków: na Wawelu odprawiono Mszę św. w intencji rodziców dzieci utraconych

Królewna Elżbieta Bonitacja żyła trzy tygodnie. Sześć dni po śmierci została pochowana w katedrze wraz z matką, królową Jadwigą, która odeszła cztery dni po niej. Spoczęły przy pradziadku Jadwigi - królu Władysławie Łokietku.

Mszy przewodniczył ks. prof. Jacek Urban. - Ktoś napisał: „Trzymać w rękach dziecko to tak, jakby mieć w ramionach cały świat”. A co powiedzieć, kiedy ktoś utraci dziecko? Czy wtedy nie jest tak, że cały świat rozsypuje mu się w gruzy? - pytał w homilii. - Tak się dzieje, gdy odchodzą dzieci - czy to jeszcze z łon swoich matek, czy już z ich ramion - dodał.

Kapłan podkreślił, że naszym zadaniem jest być razem z rodzicami w ich bólu. - Dla nich jest to tajemnica Piety, tajemnica Matki, która bierze w ramiona martwe ciało swojego Syna, zdjęte z krzyża - stwierdził kaznodzieja. Przypomniał, że ten moment zapowiedział Maryi prorok Symeon, gdy mówił o mieczu przenikającym Jej duszę. - Jest rzeczą niewyobrażalnie trudną uleczyć ranę po mieczu. Próbuje tego medycyna, psychologia, próbuje także teologia. Chce pomóc, chce być jak Samarytanin - podkreślił.

Kapłan zauważył także, że aby poznać miłość Jezusa, należy starać się rozumieć ludzi i ich potrzeby, zwłaszcza potrzeby tych, którzy „po ludzku utracili wszystko”. - Oby zobaczyli w nas miłosiernego Samarytanina, a przez niego - samego Boga - mówił.

Elżbieta Bonifacja to pierwsza królewna z rodu Jagiellonów. Przyszła na świat 22 czerwca i zmarła 13 lipca 1399 roku. Była jedynym dzieckiem królowej Jadwigi i pierwszym dzieckiem króla Władysława Jagiełły.

Swoje pierwsze imię odziedziczyła po babce Elżbiecie Bośniaczce, a drugie otrzymała na cześć papieża Bonifacego IX, który był jej ojcem chrzestnym. Jej imię otwiera listę królewskich potomków dynastii Jagiellonów - dynastii, która w swoim szczytowym okresie stała się jedną z najpotężniejszych w Europie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -