5 grudnia
czwartek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nabożeństwo ekumeniczne z symbolami ŚDM

Ocena: 0
999

Biskup Jan Tyrawa przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu, które odbyło się w bydgoskim kościele NMP z Góry Karmel.

2016-01-19 23:22
jm / Bydgoszcz (KAI), mz

Przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego spotkali się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Podczas nabożeństwa były obecne symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż oraz ikona Matki Bożej. – To, co moglibyśmy nazwać duchem ekumenizmu, czyli duchem zbliżenia – bo trudno mówić o pojednaniu, już się dokonuje. Dzisiaj inaczej spoglądamy na siebie niż dwadzieścia lat temu. Jeżeli tak jest, ukazuje to sens tego naszego działania. Na pewno jesteśmy świadkami zrozumienia, zbliżenia, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy trzeba działać razem – podkreślił.

Na terenie diecezji bydgoskiej zaplanowano w sumie cztery spotkania modlitewne, zaś uczestnikom towarzyszyło hasło: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2,9), zaczerpnięte z 1 Listu św. Piotra. – 1050. rocznica chrztu Polski wskazuje na fundament jedności. Chrzest, który wzajemnie uznajemy, prowadzi nas do pustego grobu, gdzie niewiasty, a potem uczniowie odkrywają, że Pan zmartwychwstał. Ogłaszać wielkie dzieła Boże to przede wszystkim żyć radością zmartwychwstania i w tej perspektywie przeżywać także swoje chrześcijańskie powołanie. Towarzyszą nam symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż także jest znakiem jedności. Pragniemy się modlić o dar jedności jeszcze głębszej aniżeli ta, która istnieje – dodał proboszcz bydgoskiej parafii NMP z Góry Karmel oraz referent do spraw ekumenizmu w diecezji bydgoskiej ks. Krzysztof Panasiuk.

Przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Janusz Olszański podkreślił, że wszyscy są zaproszeni, wezwani ku temu, aby wspólnie złożyć świadectwo o tym, co Bóg w Jezusie Chrystusie dla nas uczynił i nadal czyni. – Rozumiemy, że to, co jest tym szczególnym i chwalebnym dziełem Bożym, nie zostało dokonane tylko w przeszłości. Dokonuje się również dzisiaj, kiedy ludzie przyjmują Jezusa Chrystusa do swojego serca i stają się rzecznikami tego dobra, które za Jego pośrednictwem trafiło do ich serc i życia. Kierując się słowami 1 Listu św. Piotra chcemy podkreślić, że każdy wierzący człowiek, każdy chrześcijanin ma coś do zaoferowania innym – dodał proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy.

Do udziału w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan zostali zaproszeni zwłaszcza ludzie młodzi, a także członkowie organizacji i stowarzyszenia katolickich diecezji bydgoskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, Dzień Powszedni 
+ Czytania liturgiczne (rok A, II)(Iz 26, 1-6),  (Ps 118 (117), 1bc i 8-9. 19-20. 21 i 25. 26-27a (R.: por. 26a)), (Mt 7, 21. 24-27)
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -