14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Ocena: 0
1630

W SERCU AFRYKI

Szpital w Bagandou – dar kolędników misyjnych

Serce Afryki to nazwa Republiki Środkowoafrykańskiej w miejscowym, narodowym języku sango. Otwarcie misji w tym kraju w 1987 r. wyznaczyła okoliczność wydalenia przez ambasadę radziecką z Konga-Brazzaville w 1986 r. ks. Józefa Ziobronia. Został on uznany przez tę ambasadę za persona non grata tam, gdzie próbowano na siłę wprowadzać ustrój komunistyczny. Pierwszą parafią tarnowskich księży było Bimbo, jedna z dzielnic na przedmieściach stolicy, Bangi. Obecnie w tym afrykańskim kraju, jak nigdy dotąd, posługuje 13 fideidonistów z Tarnowa. Włączeni są oni w personel misyjny w trzech diecezjach i w siedmiu różnych placówkach. Na północy w diecezji Bouar, gdzie biskupem od lutego 2018 r. jest bp. Mirosław Gucwa, tych placówek jest pięć (trzy parafie, tzw. niższe seminarium i samo biskupstwo). Księża: Marek Muszyński, Krzysztof Mikołajczyk, Marek Dziedzic, Mateusz Dziedzic, Michał Rachwalski i Leszek Zieliński są mocnym zapleczem dla duszpasterskich trosk bp. Mirosława. W Bimbo pracują kolejni nasi księża misjonarze: Marek Mastalski, Jacek Kwiek, Paweł Wróbel i Szymon Pietryka. Jeszcze dalej na południe, w leśnym Bagandou (diecezja Mbaïki) posługują: ks. Piotr Boraca i od niedawna ks. Roman Marek. Niemal wszyscy wymienieni misjonarze, i nie tylko oni, przeżyli czas groźnych rebelii, nie opuszczając nigdy swoich wiernych.

Cenną pomocą dla parafian z Bagandou i okolic jest centrum zdrowia z myślą o pomocy Pigmejom. Szpital nazwany został przez jednego z włoskich lekarzy „perłą Lobaye”, czyli skarbem całej krainy geograficznej o wymienionej nazwie. Całe to dzieło związane jest z kolędnikami misyjnymi diecezji tarnowskiej, którzy je wspierają od świąt Bożego Narodzenia 2000 r. Obecnie rocznie szpital hospitalizuje około 1800 osób, z czego około tysiąca to dzieci. Szpital zapewnia dziesiątki różnych operacji, leczy chorych na malarię, głównie dzieci. Korzysta z niego rocznie około 1250 Pigmejów, z myślą o których szpital powstał. Na przestrzeni wszystkich lat funkcjonowania szpitala skonsultowano niemal 50 tys. pacjentów, w tym prawie 10 tys. Pigmejów. Do jesieni 2019 r. diecezja tarnowska przekazała z funduszu kolędniczego na to dzieło ponad 3 mln 950 tys. zł. W Republice Środkowoafrykańskiej kolędnicy misyjni zrealizowali i realizują również inne projekty, jak np. opieka nad sierotami (40 osób – od 2001 r.) czy wiercenie studni głębinowych.

 


OBECNOŚĆ I JEJ SYMBOL

Kościół w Ndżamenie wybudowany dzięki ofiarom z diecezji tarnowskiej

Październik 2017 r. wyznaczył 20 lat nieprzerwanej obecności tarnowskich misjonarzy w Czadzie. Była to zawsze obecność symboliczna, związana z archidiecezją Ndżamena. W tę obecność wpisało się tylko pięciu misjonarzy, a przez okres aż 12 lat tylko jeden reprezentował diecezję tarnowską w tamtejszym Kościele lokalnym – ks. Stanisław Worwa. Dopiero od końca września 2015 r. cieszymy się obecnością kolejnych dwóch naszych prezbiterów: ks. Pawła Tabisia i ks. Piotra Skraby, którzy dołączyli do dzielnego misjonarza. Tarnowiacy pracują w samej stolicy Czadu oraz w Bousso. To praca bardzo trudna ze względu na klimat i liczbę wiernych przypadającą na jednego kapłana.

Wybudowany przez ks. Stanisława – przy poważnym zaangażowaniu finansowym diecezji tarnowskiej – a konsekrowany 23 kwietnia przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża kościół Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie-Dembé stał się trwałym symbolem tej obecności. Od tego czasu jest on niemym, lecz wiele mówiącym świadkiem wiary zarówno wszystkich misjonarzy tarnowskich związanych z Kościołem w Czadzie, jak i całej diecezji tarnowskiej. To kościół, który jest dopiero trzecim kościołem (drugim czynnym) muzułmańskiej Ndżameny. Jak też już wszystkim wiadomo, jest to pierwszy kościół pod tym wezwaniem – Miłosierdzia Bożego – w Czadzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter