27 lutego
czwartek
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Ocena: 0
1161

BUDOWANIE ŚRODOWISKA

Dom w Czchowie otwiera drzwi dla uczestników formacji misyjnej przez cały rok

Piątkowe popołudnie. Gwar, śmiech, rozmowy. Na terenie wokół plebanii gromadzi się masa nastolatków, do której po chwili dołączają kolejni. Wszyscy przenoszą się do domu katechetycznego, z którego zaczynają dobiegać odgłosy czajnika, stuku szklanek, przesuwanych krzeseł. Młodzi wracają do przerwanych przed chwilą rozmów. Tym razem są już w nieco innych grupach, razem ze swoim animatorem – najczęściej kimś niewiele starszym od nich, kojarzonym ze szkolnego korytarza, osiedlowego boiska lub kościelnej ławki.

Spotkania w małych grupach – liczących od 8 do 12 osób – prowadzone przez świeckiego animatora, to podstawa programu „Młodzi na Progu”, który w skrócie określany jest jako program przygotowujący do bierzmowania. Patrząc szerzej, chodzi o budowanie środowiska – o tworzenie miejsca, w którym młody człowiek będzie mógł podjąć samodzielną decyzję wiary: „Wierzę, i jest to moje, nie dlatego, że tak kazali mi rodzice lub rówieśnicy”.

Spotkania opierają się o kerygmat, zwany inaczej pierwszym głoszeniem: miłość Boża, grzech, zbawienie, wiara i nawrócenie, Duch Święty oraz wspólnota. To podstawowe tematy, które są poruszane w małych grupach. Niezwykle istotnym elementem jest świadectwo samych animatorów – najczęściej to właśnie ich historie, doświadczenie Pana Boga są tym, co najbardziej przekonuje młodych.

Oprócz samych spotkań w grupach, program przewiduje również wspólne celebracje w kościele, spotkania z rodzicami oraz wyjazdowe rekolekcje weekendowe. Są one o tyle wyjątkowe, że prowadzą je przede wszystkim świeccy, pod opieką kapłana. Podobnie jak podczas spotkań w parafii, tutaj również głównymi przekazującymi dobrą nowinę są inni młodzi. Rekolekcje Spotkania, bo taką noszą nazwę, również są oparte o kerygmat i świadectwa osób, które posługują w ekipie.

Uczestnicy Szkoły Animacji Misyjnej

Program przygotowania do bierzmowania wyczerpuje się po 20 spotkaniach w parafii i rekolekcjach wyjazdowych, ale to nie jest koniec „Młodych na Progu”. Po zakończeniu programu młodzi, którzy go przeżyli, są zaproszeni do wspólnoty, która istnieje już w parafii – a jeśli takiej nie ma, tworzą ją ze swoim duszpasterzem. To nienegocjowalny warunek, by program wystartował w parafii. – Nie możemy rozbudzać w młodych pragnienia czegoś więcej, a potem zostawiać ich z niczym – mówi Magda, jedna z animatorek prowadzących małą grupę. Jeśli młodzi chcą się zaangażować, w kolejnym roku formacyjnym, to oni mogą zostać animatorami małych grup. Mogą też jechać na kolejne rekolekcje: Rekolekcje Środowiska, Królestwa, Samarytanin, Rekolekcje Pasji czy wyjazdy wakacyjne. Najważniejsze, co mogą robić, to po prostu być i tworzyć środowisko, które będzie wskazywało na Jezusa, i do niego zapraszać.

Zresztą oddajmy głos samym młodym: „Spotkania wiele we mnie zmieniły. Dowiedziałam się mnóstwo nowych rzeczy i zaczęłam zastanawiać się nad swoim życiem. Zaczęłam częściej się modlić. W Kościele przestałam rozmawiać i śmiać się. Inaczej patrzę na życie.” Ktoś inny wyznaje: „[Podczas rekolekcji Bóg] Prześwietlił mnie. Pokazał mi, co w moim życiu nie jest tak poukładanie jak powinno. Zmobilizował mnie, żeby się bardziej wziąć za siebie i za relację z Nim”.

Aleksandra Małochleb

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu
Dziś w Kościele: czwartek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Pwt 30, 15-20; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 9, 22-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
27 lutego – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -