28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Narodowa pielgrzymka

Ocena: 0
3502

To będzie w Watykanie czas dla Polaków. W Pielgrzymce Narodowej w dniach 20-23 października wezmą udział biskupi i wierni, prezydent, premier, marszałkowie sejmu i senatu. Teraz jest ostatni moment na decyzję o wyprawie do Rzymu.

– Pielgrzymka jest wyrażeniem Bogu naszej wdzięczności za to, czego – jako wspólnota kościelna – mogliśmy w ostatnim czasie doświadczać. Chodzi przede wszystkim o dziękczynienie za wizytę Ojca Świętego w Polsce, za Światowe Dni Młodzieży i za Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu. – Przybędziemy do Wiecznego Miasta – stolicy Następców Piotra: Franciszka – który w tym roku odwiedził Polskę, św. Jana Pawła II – który zapoczątkował dzieło Światowych Dni Młodzieży i mu patronuje, oraz Jana XIII, w którego czasach Mieszko I przyjął chrzest. A wszystko to ma miejsce w okolicach liturgicznego wspomnienia naszego świętego papieża-rodaka, w Roku Miłosierdzia, kiedy nawiedzamy Bramy Miłosierdzia, z których pierwsza znajduje się właśnie w Rzymie – przypomina abp Gądecki.

Oficjalny program pielgrzymki obejmuje cztery dni. – To tyle, ile w Rzymie mamy wielkich papieskich bazylik. Każdego dnia będziemy więc zbierać się w innym miejscu na Eucharystii – czyli uroczystym dziękczynieniu Kościoła. W czwartek 20 października gromadzimy się przy ikonie Salus Populi Romani u Matki Bożej Większej, w piątek – przy katedrze biskupa Rzymu u św. Jana na Lateranie, w sobotę u grobu Apostoła Narodów w bazylice św. Pawła za Murami, a w niedzielę – przy grobach św. Piotra i św. Jana Pawła II na Watykanie. Ponadto czekają nas dwa wyjątkowe spotkania z Ojcem Świętym: sobotnia audiencja w Auli Pawła VI i niedzielny Anioł Pański. Mamy nadzieję, że Franciszek skieruje do nas swoje umacniające słowo – mówi abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreśla, że pielgrzymka jest wydarzeniem wyjątkowym. – Nie chodzi przecież o inicjatywę lokalną – parafialną czy diecezjalną – ale o dzieło ogólnopolskie. Organizatorem jest Konferencja Episkopatu Polski i ona zajmuje się koordynacją działań oraz przygotowaniem punktów wspólnych programu. Szczegółowe przygotowanie wyjazdu dokonuje się już na szczeblu diecezjalnym. Dlatego każdy, kto chciałby w Pielgrzymce wziąć udział, jest proszony o skontaktowanie się z kurią własnej diecezji. Kto natomiast z różnych względów nie może wybrać się do Rzymu, niech czuje się zaproszony do obecności duchowej poprzez modlitwę i stara się łączyć z pielgrzymami za pomocą mediów – radzi abp Gądecki.

 

Mobilizacja w diecezjach

Jedną z najliczniej reprezentowanych diecezji będzie archidiecezja łódzka. – Na pielgrzymkę wybiera się 146 osób, którym będą towarzyszyć ordynariusz abp Marek Jędraszewski, biskupi pomocniczy i biskup senior Adam Lepa – mówi ks. Paweł Kłys.

Pielgrzymki organizowane są w poszczególnych diecezjach przez kurie albo indywidualnie przez parafie. Niemal wszyscy wyjeżdżający na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu realizują szerszy program ze zwiedzaniem włoskich miejsc świętych. W diecezji ełckiej kuria zorganizowała grupę autokarową. Pielgrzymom będą towarzyszyć czterej kapłani z bp. Romualdem Kamińskim na czele. Tygodniowa pielgrzymka będzie też okazją do odwiedzenia Asyżu, Loreto, Lanciano, Monte Sant’Angelo, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino.

W diecezji włocławskiej pielgrzymkę organizuje Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe Caritas. Obok Rzymu pielgrzymi zwiedzą Wenecję, Padwę, Asyż, Loreto, Manopello, Cascię. – Inicjatywa wyszła z DBP do poszczególnych parafii. Tak powstały dwie grupy autokarowe pielgrzymów z kilku włocławskich parafii. – Wyjeżdżamy 18 października, wracamy 25 października. Pobyt zarezerwowany jest w hotelach czterogwiazdkowcyh z całodziennym wyżywieniem. Koszt pielgrzymki to 2,4 tys. zł. Mamy jeszcze 10 pojedynczych miejsc, 5 października to ostatni termin, by się zgłosić – zachęca do wyjazdu Mariusz Jaworski, dyrektor Biura. Zainteresowani mogą dzwonić pod nr 518 014 566 lub przyjść do włocławskiego biura przy ul. Gdańskiej 10.

W diecezji warszawsko-praskiej wyjazd organizuje Akcja Katolicka. – Zebrała się grupa 19-osobowa. Wyjazd kosztuje 2450 zł plus 90 euro od osoby. 26-27 września planujemy zamknięcie listy, ze względu na rezerwację miejsc w samolocie – mówi ks. Adam Ołdak, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. – Dla nas ważne jest spotkanie z Ojcem Świętym, a z drugiej strony intencje dziękczynne, bo mamy za co dziękować: za nasze chrześcijańskie korzenie, za początki państwa – dodaje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter