28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Narodowa pielgrzymka

Ocena: 0
3503
Narodowa Pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Jest ona także dziękczynieniem za ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. – Z pewnością ten szczególny październikowy czas przyczyni się do pogłębienia w pielgrzymach świadomości przynależności do Kościoła powszechnego i wyjątkowej więzi ze Stolicą Apostolską – mówi abp Gądecki. – Mam także nadzieję, że wspólne pielgrzymowanie pobudzi wszystkich do wdzięczności za wielkie dobro, które dokonało się w Polsce nie tylko w tym roku, ale i w ostatnich dziesiątkach lat. W roku Millenium mało kto mógł wybrać się do Rzymu. Dziś, po pięćdziesięciu latach, podróżujemy już bez przeszkód i nasza obecność u grobów Apostołów uświadamia nam ogrom zmian, za które trzeba Boga uwielbiać. Ufam jednocześnie, że pielgrzymka będzie okazją do wyproszenia wielu łask dla naszej ojczyzny i dla wszystkich Polaków mieszkających w kraju i zagranicą. Kto bowiem potrafi Bogu dziękować, ten najskuteczniej też prosi – przypomina abp Gądecki.

Przypominamy, by zainteresowani pielgrzymką pytali o szczegóły w kuriach w swoich diecezjach bądź w parafiach, które organizują wyjazdy. Na spotkanie z Ojcem Świętym w Auli Pawła VI trzeba mieć kartę wstępu.

 

Jubileuszowe łaski

Nawiedzenie czterech bazylik rzymskich wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem. Odpust zupełny można uzyskać pod zwykłymi warunkami, po przejściu przez Drzwi Święte. To znaczy trzeba być w stanie łasce uświęcającej, przyjąć w tym dniu Komunię Świętą, niekoniecznie w świątyni, która jest kościołem stacyjnym Roku Jubileuszowego, wyrazić brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu – nawet powszedniego, odmówić Credo, modlitwę za papieża oraz w intencjach papieża, zatrzymać się na krótkiej refleksji o Miłosierdziu Bożym. Odpust zyskuje się dla siebie lub dla osoby zmarłej. Jednego dnia można zyskać tylko jeden odpust.

Chętni na Pielgrzymkę Narodową
powinni pytać o szczegóły
w kuriach swoich diecezji
lub w parafiach, które organizują wyjazdy.
Na spotkanie z Ojcem Świętym
w Auli Pawła VI trzeba mieć kartę wstępu

Po raz pierwszy w historii Kościoła, z woli Ojca Świętego, Drzwi Święte otwarte są nie tylko w papieskich bazylikach rzymskich, ale i w kościołach katedralnych oraz niektórych konkatedrach i sanktuariach na całym świecie. W każdej polskiej diecezji lista świątyń jest długa, by wiernym umożliwić korzystanie z łask Roku Jubileuszowego.

Zgodnie z papieską bullą Misericordiae vultus oraz z listem papieża Franciszka, osoby, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Drzwi Świętych, zwłaszcza chorzy, starsi i samotni, mogą zyskać odpust zupełny poprzez przyjęcie Komunii lub uczestniczenie we Mszy Świętej i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu. Więźniowie mogą zyskać odpust zupełny w kaplicach więziennych, „a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte” – pisze w liście Ojciec Święty. Więźniowie, którzy nie będą mieli okazji przyjąć Komunii Świętej, mogą uzyskać odpust zupełny, mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe. Każdy wierny, który sam wykona jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy, także może zyskać odpust zupełny, spełniając równocześnie stałe warunki uzyskania odpustu.

Ojciec Święty Franciszek ustanowił na czas Roku Świętego misjonarzy miłosierdzia. W Polsce jest 76 takich kapłanów, o kontakt z nimi można pytać w poszczególnych kuriach diecezjalnych. Ich zadaniem jest głoszenie miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, misji, kazań i katechez oraz rozgrzeszanie z grzechów zastrzeżonych dla Stolicy Apostolskiej. Chodzi tu konkretnie o cztery grzechy: profanację Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu oraz zdradę tajemnicy spowiedzi.

Obyśmy owocnie potrafili wykorzystać czas Pielgrzymki Narodowej i ostatnich tygodni Roku Jubileuszowego. Uoczystość zakończenia Roku Miłosierdzia w Rzymie odbędzie się 20 listopada, na całym świecie poza Rzymem 13 listopada.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska

Idziemy nr 40 (574), 2 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter