16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa w sprawie kard. Ouelleta

Ocena: 0
847

Papież Franciszek uznał, że nie ma wystarczających elementów, by otworzyć proces kanoniczny przeciwko prefektowi Dykasterii ds. Biskupów kard. Marcowi Ouelletowi, oskarżanemu przez kobietę o napaść seksualną. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. twitter.com/agencja_KAI/

Kard. Marc Quellet znalazł się w gronie 88 duchownych archidiecezji Quebec, wobec których złożono w Kanadzie pozew zbiorowy, oskarżając ich o molestowanie seksualne w okresie od lat 40. XX wieku. Kardynał miał się tego dopuścić w 2008 roku, gdy był arcybiskupem Quebecu wobec 23-letniej wówczas kobiety, która w dokumentach jest identyfikowana jako „F”.

Komunikat watykański informuje, że zakończyło się wstępne dochodzenie w sprawie oskarżeń pod adresem kardynała. Przeprowadził je na zlecenie Franciszka jezuita o. Jacques Servais. Jego konkluzja brzmi, że nie ma uzasadnionego powodu, by rozpocząć śledztwo w sprawie molestowania seksualnego przez kard. Quelleta.

Ani w swoim raporcie pisemnym przesłanym Ojcu Świętemu, ani w swoim świadectwie za pośrednictwem Zooma, którego wysłuchałem następnie w obecności członka komitetu diecezjalnego ad hoc, osoba ta nie wniosła oskarżenia, które mogłoby dostarczyć materiału dla takiego śledztwa

- napisał o. Servais, cytowany przez dyrektora watykańskiego Biura Prasowego.

Komunikat stwierdza, że podstawie tego zapewnienia i po dalszych merytorycznych konsultacjach „Papież Franciszek oświadcza, że??nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie molestowania seksualnego osoby F. przez kardynała Quelleta”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter