29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie ma złotego środka

Ocena: 0
4139
– Duszpasterstwo nie może być sprzeczne z doktryną, z nauczaniem Kościoła wynikającym ze słów Jezusa o nierozerwalności małżeństwa – mówi w wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki, jeden z trzech delegatów KEP na Synod Biskupów o rodzinie
Z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Marcin Przeciszewski (KAI)


Ksiądz Arcybiskup przewodniczy delegacji polskiego Episkopatu na XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym”. Z jakim przesłaniem delegacja się tam udaje?

Jako pasterze Kościoła w Polsce stoimy na gruncie nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Jednocześnie pragniemy być otwarci na współczesne i przyszłe wyzwania, jakie stoją przed małżeństwami i rodzinami. Jesteśmy przekonani, że między przeszłością a przyszłością Kościoła nie może być sprzeczności. Nie jesteśmy bynajmniej „zabetonowani” w przeszłości, nie dostrzegając żadnej możliwości rozwoju nauki. Nie zgadzamy się natomiast na zmianę co do istoty w nauczaniu Kościoła, która odbiegałaby od tego, czego uczy nas Ewangelia.

Przesłanie polskiego Episkopatu jest pozytywne. Przedstawiliśmy je w syntezie mediom 21 września. Nie jedziemy na Synod Biskupów, by z kimś walczyć lub kogoś pouczać, pragniemy jedynie, by wspólna refleksja całego Kościoła przyniosła coś pozytywnego dla duszpasterstwa małżeństw i rodzin w Polsce. Także dla małżeństw i rodzin, które przeżywają swój kryzys niemal pod każdą szerokością geograficzną, a w szczególności w obrębie kultury Zachodu, do której przynależymy (…). Wiele może wydarzyć się podczas Synodu, wystarczy wspomnieć, jak silnie jego pierwsza faza wstrząsnęła światową opinią publiczną. Pozytywną stroną tamtego wstrząsu jest nagłe przebudzenie się ludzi, to, że w przestrzeni publicznej – a także w samym Kościele – zaczęto o wiele więcej mówić o rodzinie. Prawdopodobnie nigdy dotąd nie mówiono tak wiele o tematyce synodalnej.


Chodzi więc o ewangelizację rodzin przez rodziny?

Tak właśnie można to ująć. Idzie o misyjne zaangażowanie rodzin w duszpasterstwo i ewangelizację prowadzoną przez rodziny na rzecz innych rodzin. Chodzi więc o liczniejszych zaangażowanych aniżeli ci, którzy mogą służyć w ramach stowarzyszeń prorodzinnych czy ruchów rodzinnych, takich jak Domowy Kościół, Dialogi Małżeńskie, Rodziny Nazaretańskie czy Chemin Neuf. Dobrze, że one pracują, ale potrzebna jest znacznie szersza mobilizacja świeckich.

Chciałbym ponadto zwrócić uwagę na tego rodzaju inicjatywy jak nowy kierunek studiów dla świeckich, w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, przeznaczony do kształcenia pomocników rodzin. To bardzo potrzebna i trafiona inicjatywa. Natomiast w konkretnej parafii – oprócz nadzwyczajnych szafarzy i katechistów osób dorosłych – winna pojawić się rzesza ludzi świeckich dobrze przygotowanych w zakresie doradztwa rodzinnego. Warto znaleźć i zachęcić do działania tych małżonków, którzy chcieliby zaangażować się w tej dziedzinie duszpasterstwa.


Czy możemy oczekiwać znacznie większego otwarcia się Kościoła na rodzinę?

Jeśli chodzi o działania Kościoła, to istnieją pewne niewykorzystane dotąd możliwości duchowieństwa, ale prawdziwe siły tkwią w ludziach świeckich (…). Od kapłanów trudno oczekiwać większego zaangażowania na tym polu, natomiast doświadczone rodziny, te, którym udało się stworzyć wierny i trwały związek, powinny bardziej zaangażować się w duszpasterstwo rodzin potrzebujących wsparcia. Te rodziny z pewnością będą chętniej słuchać rad doświadczonych i roztropnych małżonków aniżeli księży (…).


Co wynika z ankiet przygotowywanych przed synodami – poprzednim i obecnym?


Ankiety te odzwierciedlają przede wszystkim stan socjologiczny małżeństw i rodzin, także w Polsce. Wskazują na galopującą liczbę rozwodów, na niszczenie rodziny przez migrację i emigrację. Jeśli chodzi o niektóre wskaźniki kryzysu rodziny, nie tylko doganiamy, ale nawet przeganiamy kraje, o których mówimy, że są zlaicyzowane.

Wszystkie ankiety, jakie do nas wpłynęły, poddaliśmy syntezie, a tę przekazaliśmy do watykańskiego sekretariatu Synodu Biskupów. Pewne środowiska – w tym niektóre ruchy i stowarzyszenia – przekazały ponadto swoje własne opinie na ten temat. To wszystko ma służyć Synodowi, który z tego powinien uczynić niełatwą, bo dotyczącą tak wielu krajów świata, jasną i zwartą syntezę.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter