19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie może nas zabraknąć

Ocena: 0
1459

Czy możemy sobie wyobrazić lepszego patrona Europy niż  św. Jan Paweł II? - mówi Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, w rozmowie z Ireną Świerdzewską
 

fot. xhz / Janusz Kotański

Skąd wzięła się inicjatywa specjalnej Mszy Świętej pod przewodnictwem papieża Franciszka w stulecie urodzin św. Jana Pawła II?

Bardzo pragnąłem, aby tu, w Watykanie, uczcić pamięć św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin. Abyśmy w sercu chrześcijańskiego świata wspólnie podziękowali za życie i pontyfikat wielkiego papieża. To była moja powinność i wręcz potrzeba serca! Dlatego też pozwoliłem sobie wystąpić, jeszcze w maju 2019 r., do Ojca Świętego Franciszka z gorącą prośbą o przewodniczenie uroczystej Eucharystii. I jestem mu ogromnie wdzięczny, że wyraził zgodę. W niedzielę 17 maja o godz. 10.30 na placu św. Piotra, w wigilię urodzin Karola Wojtyły, odprawi Mszę Świętą. Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła z tej okazji Narodową Pielgrzymkę do Rzymu.

 

Jan Paweł II jest jeszcze naszym znakiem rozpoznawczym w świecie?

Oczywiście! Pełniąc swoją misję, współpracuję i spotykam się nie tylko z dostojnikami watykańskimi, członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, ale również z przedstawicielami różnych organizacji, stowarzyszeń, z osobami świeckimi i duchownymi z całego świata. I niemal każdego dnia doświadczam dowodów żywej, niezwykłej i wzruszającej pamięci o Janie Pawle II. Powiem więcej: są to wręcz dowody niekłamanej miłości. Dyplomaci z różnych stron świata często podkreślają rolę, jaką w historii ich krajów odegrał Karol Wojtyła. Mówią o przełomowej roli pielgrzymek apostolskich, o przebudzeniu życia religijnego za sprawą papieża Polaka, o historycznych przemianach, które były dzięki niemu, możliwe. Czuję się dumny i szczęśliwy, że świat pamięta o Janie Pawle II. Na dźwięk słowa: Polonia – jakże często słyszę: Giovanni Paolo Secondo!

 

Niedawno abp. Gądecki wystąpił do Franciszka z prośbą o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy…

Całe życie i posługa św. Jana Pawła II była wielkim hymnem miłości do Boga, świadectwem Ewangelii, a przede wszystkim dzieleniem się mistycznym doświadczeniem przeżywanej wiary z każdym człowiekiem. Jego nauczanie ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy. Czy możemy sobie wyobrazić lepszego współczesnego współpatrona Europy niż św. Jan Paweł II? Jakże walczył o jej duszę! Jakże ją rozumiał! Wołał, by Europa nie odrzucała Chrystusa – swojego kamienia węgielnego i swych chrześcijańskich korzeni. Niestrudzenie przypominał nam o istocie europejskiej cywilizacji, zbudowanej na spuściźnie Jerozolimy, Aten i Rzymu, o znaczeniu kultury jako fundamentu europejskiego domu. Widział na Starym Kontynencie „świadectwo działania ewangelicznego zaczynu”, ale i przestrzegał przed „prądami antyewangelizacji”. Ileż zawdzięczamy też Janowi Pawłowi II w sferze nowego ładu politycznego w naszej części świata – jego rola w pokojowej rewolucji w Europie Środkowowschodniej, w obaleniu totalitarnego komunizmu, której symbolem jest upadek muru berlińskiego w 1989 r., jest nie do przecenienia. Podobnie jak w kwestii europejskiej integracji – która mając na względzie dobro wspólnoty, służyć ma równocześnie poszczególnym państwom.

 

Czy Europa potrzebuje dzisiaj nauczania i świętości papieża Polaka?

Odpowiedź jest oczywista: tak! Zwłaszcza dzisiaj, gdy Europa, w wielu sferach, wydaje się być na ostrym zakręcie. Musimy na nowo odkryć przesłanie Jana Pawła II: jego głębię, prawdę, profetyzm, piękno. Jeszcze raz odczytajmy ze zrozumieniem to niezwykłe świadectwa wiary, miłości bliźniego, poszanowania godności i nienaruszalności praw każdego człowieka, ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Świadectwo, że rozum i wiara nie wykluczają się, że kultura jest płaszczyzną, która pomaga zmieniać świat. I wprowadźmy je w czyn! A setna rocznica urodzin Karola Wojtyły powinna stać się w tym względzie momentem przełomowym i symbolicznym.

 

Czy tylko Polacy będą uczestniczyć w liturgii pod przewodnictwem Ojca Świętego?

Z pewnością najliczniej reprezentowani będziemy my Polacy oraz Włosi, ale jestem przekonany, że uroczysta Msza pod przewodnictwem papieża Franciszka zgromadzi tłumy wiernych z Europy i innych kontynentów. Już mamy sygnały od dyplomatów z różnych krajów, przedstawicieli uczelni, stowarzyszeń, związków zawodowych, w tym, oczywiście, „Solidarności”, że 17 maja chcą być na placu św. Piotra. Bo św. Jan Paweł II kierował swoje orędzie do całego świata: do chrześcijan, wyznawców innych religii, ateistów i agnostyków. Z dobrą nowiną docierał do najdalszych zakątków kuli ziemskiej.

 

Każdy ma szansę w tym uczestniczyć, czy tylko grupy zorganizowane?

Oczywiście każdy. Zapraszam do odwiedzania strony internetowej Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, gdzie podany jest link do odpowiedniej strony internetowej Prefektury Domu Papieskiego, prowadzonej w języku włoskim i angielskim, na której zainteresowani znajdą informacje i formularz do zamówienia bezpłatnych biletów upoważniających do wstępu na Mszę Świętą pod przewodnictwem papieża Franciszka.

 

Dlaczego ważne jest, abyśmy licznie tego dnia pojawili się w Rzymie?

To przecież stulecie urodzin świętego papieża, naszego rodaka, który zmienił oblicze Kościoła i świata, ale też „tej ziemi” – Polski. To on przebudził nas do wolności! On wyzwolił z lęku! Mszę Świętą sprawować będzie papież Franciszek, który jako obecny pontifex nie ustaje w wysiłkach w trosce o pokój i integralny rozwój człowieka. Będzie to wielce symboliczny i znaczący gest. Mamy świadomość, jak ważny we współczesnym świecie jest głos płynący ze Stolicy Apostolskiej. Uroczystości odbędą się w Watykanie, gdzie Jan Paweł II sprawował swój urząd przez ponad 27 lat. Jak sam napisał, jest to miejsce, „do którego doprowadziła mnie miłość Chrystusa Zbawiciela, wymagając, abym wyszedł z mojej ziemi i gdzie indziej, dzięki Jego łasce, przynosił owoc – owoc, który ma trwać”.

Na nas, świadkach życia i posługi św. Jana Pawła II, spoczywa obowiązek i odpowiedzialność, by jego wielkie dziedzictwo przekazać kolejnym pokoleniom. Nasza liczna obecność na placu św. Piotra w wigilię setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły będzie świadectwem naszej pamięci i wdzięczności. Nie dajmy światu zapomnieć o wielkim papieżu – św. Janie Pawle II. Bądźmy wierni!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter