22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie spoczywają na laurach

Ocena: 0
745

W parafii Matki Bożej Miłosierdzia na warszawskich Stegnach już pracuje się nad tym, jak zachować wspólnotę dla kolejnych pokoleń.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Aktywnością grup formacyjnych parafia prowadzona przez księży marianów mogłaby obdzielić kilka innych. – Bywa, że nie wiem, skąd wziąć opiekuna dla kolejnej grupy. Pracuje u na czterech wikariuszy, wspomagają nas kapłani z mieszczącej się tutaj prowincji mariańskiej, i to wciąż za mało – mówi proboszcz ks. Marek Otolski MIC (na zdjęciu). Myślą wciąż wybiega w przód.

– Jestem tu proboszczem od dwóch lat. Nie można patrzeć tylko: „co z parafią za mojej kadencji”, ale: „co będzie za 5-10 lat”. We wspólnotach brakuje następców, kolejnego pokolenia, które by kontynuowało grupę. Wspólnota żyje, kiedy się rozwija, szuka nowych członków. Trzeba, by każdy myślał co roku: szukam kogoś do wspólnoty, zapraszam. Zwłaszcza w starszych wspólnotach pytam: „Co z narybkiem? Sam nie przyjdzie”. Próbuję przez liderów trafiać do nowych osób: „Jeśli wspólnota ma dobrze funkcjonować, wy musicie być apostołami” – mówi ks. Otolski.

Parafia powstała na przełomie lat 70. i 80. zeszłego wieku, wśród blokowiska. W sierpniu 1981 r. rozpoczęły się prace przy budowie kościoła, a 7 marca 1982 r. została erygowana parafia pod wezwaniem NMP Matki Miłosierdzia przy ul. Świętego Bonifacego 9.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -