28 września
poniedziałek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie zwalnia pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią

Ocena: 0
170

Choć wydawać sie mogło, że pandemia koronawirusa ustępuje, fundusz kryzysowy powołany przez Papieża Franciszka do walki z pandemią koronawirusa nie zwalnia tempa. Prośby o pomoc napływają z całego świata.

Fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Pomocy potrzebują w największym stopniu kraje Afryki, Azji i Ameryki Południowej, gdzie pandemia tylko pogłębiła bardzo trudną sytuację ekonomiczną, społeczną i zdrowotną. I tam głównie kierowna jest finansowa pomoc Funduszu.

W Czadzie, jednym z najbiedniejszych krajów świata, z pomocy korzystają dwie diecezje. Pandemia doprowadziła mieszkańców tego regionu do skrajnej nędzy i papieskie wsparcie jest dla miejscowej ludności jedyną szansą przetrwania. Ponieważ większość utrzymuje się tam z drobnego rolnictwa, pieniądze przeznaczone zostały głównie na zakup nasion i utrzymanie maszyn rolniczych. Dofinansowane zostało także lokalne radio, które poprzez swoje programy podnosi świadomość na temat koronawirusa i metod zapobiegania zarażeniu.

W diecezji Dili w Timorze Wschodnim, gdzie młodzi ludzie stanowią zdecydowaną większość, wsparcie trafiło do rodzin wielodzietnych, z przeznaczeniem na wyżywienie i zapewnienie podstawowych potrzeb. Podobna sytuacja jest na Madagaskarze. Część pieniędzy zostało przeznaczonych na opłacenie nauczycieli, na co nie było już stać miejscowej ludności.

+++++

Fundusz papieski jest jednym z elementów pomocy Kościoła katolickiego, który nie przestaje działać na pierwszej linii frontu walki z biedą i wykluczeniem na świecie. W samej Afryce jest ponad 74 tys. sióstr zakonnych i ponad 46 tys. księży, którzy prowadzą prawie 7,5 tysiąca szpitali i klinik, prawie 2,5 tys. domów dla osób starszych i bezbronnych oraz kształcą ponad 19 milionów dzieci w ponad 45 tysiącach szkół podstawowych. W wielu obszarach wiejskich jedynie Kościół zapewnia opiekę zdrowotną i edukację.
Papież Franciszek nie tylko Fundusz założył, ale także wpłacił na niego środki pierwsze 750 tys. dolarów. Poprosił wszystkich ludzi dobrej woli o wpłaty za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych. Fundusze następnie są przekazywane do licznych instytucji kościelnych, które działają w najbiedniejszych regionach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter