29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie zwalnia pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią

Ocena: 0
493

Choć wydawać sie mogło, że pandemia koronawirusa ustępuje, fundusz kryzysowy powołany przez Papieża Franciszka do walki z pandemią koronawirusa nie zwalnia tempa. Prośby o pomoc napływają z całego świata.

Fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Pomocy potrzebują w największym stopniu kraje Afryki, Azji i Ameryki Południowej, gdzie pandemia tylko pogłębiła bardzo trudną sytuację ekonomiczną, społeczną i zdrowotną. I tam głównie kierowna jest finansowa pomoc Funduszu.

W Czadzie, jednym z najbiedniejszych krajów świata, z pomocy korzystają dwie diecezje. Pandemia doprowadziła mieszkańców tego regionu do skrajnej nędzy i papieskie wsparcie jest dla miejscowej ludności jedyną szansą przetrwania. Ponieważ większość utrzymuje się tam z drobnego rolnictwa, pieniądze przeznaczone zostały głównie na zakup nasion i utrzymanie maszyn rolniczych. Dofinansowane zostało także lokalne radio, które poprzez swoje programy podnosi świadomość na temat koronawirusa i metod zapobiegania zarażeniu.

W diecezji Dili w Timorze Wschodnim, gdzie młodzi ludzie stanowią zdecydowaną większość, wsparcie trafiło do rodzin wielodzietnych, z przeznaczeniem na wyżywienie i zapewnienie podstawowych potrzeb. Podobna sytuacja jest na Madagaskarze. Część pieniędzy zostało przeznaczonych na opłacenie nauczycieli, na co nie było już stać miejscowej ludności.

+++++

Fundusz papieski jest jednym z elementów pomocy Kościoła katolickiego, który nie przestaje działać na pierwszej linii frontu walki z biedą i wykluczeniem na świecie. W samej Afryce jest ponad 74 tys. sióstr zakonnych i ponad 46 tys. księży, którzy prowadzą prawie 7,5 tysiąca szpitali i klinik, prawie 2,5 tys. domów dla osób starszych i bezbronnych oraz kształcą ponad 19 milionów dzieci w ponad 45 tysiącach szkół podstawowych. W wielu obszarach wiejskich jedynie Kościół zapewnia opiekę zdrowotną i edukację.
Papież Franciszek nie tylko Fundusz założył, ale także wpłacił na niego środki pierwsze 750 tys. dolarów. Poprosił wszystkich ludzi dobrej woli o wpłaty za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych. Fundusze następnie są przekazywane do licznych instytucji kościelnych, które działają w najbiedniejszych regionach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter