20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: nowi dyrektorzy Renovabis i Adveniat

Ocena: 0
1818

Nowymi dyrektorami dwóch największych niemieckich dzieł pomocy: Renovabis (dla Europy Wschodniej) i Adveniat (dla Ameryki Łacińskiej) zostali: 52-letni ksiądz diecezjalny z Augsburga Christian Hartl i 54-letni werbista o. Michael Heinz.

Ks. Christian Hartl

2016-02-19 17:50
ts (KAI) / Berlin, mz
fot. www.renovabis.de

Poinformowała o tym 18 lutego Niemiecka Konferencja Biskupów na zakończenie swych obrad plenarnych.

Ks. Christian Hartl urodził się w 1964 r. w Herrschingu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. Przez pewien czas pracował jako wikariusz w kilku parafiach diecezji augsburskiej, a od 1993 r. był sekretarzem ówczesnego biskupa tej diecezji Victora Josefa Dammertza. Po ukończeniu studiów i doktoracie w Innsbrucku w 2000 r. został zastępcą rektora, a trzy lata później rektorem diecezjalnego seminarium duchownego. Od 2009 r. był proboszczem i duszpasterzem szpitala w Bad Heilbrunn oraz wykładowcą kaznodziejstwa w wyższej szkole filozoficzno-teologicznej salezjanów w Benediktbeuern. Od 2012 r. jest ojcem duchownym w seminarium dla późnych powołań kapłańskich w Lantershofen w Nadrenii-Palatynacie.

Na stanowisku dyrektora wykonawczego Renovabis ks. Hartl jest oficjalnym następcą jezuity ks. Stefana Dartmanna, który latem ub,r. został mianowany rektorem Papieskiego Kolegium Niemiecko-Węgierskiego ( Germanico-Hungaricum) – międzynarodowego niemieckojęzycznego seminarium duchownego w Rzymie. Od tamtego czasu pracami dzieła kierował komisarycznie dr Gerhard Albert jako wicedyrektor Renovabis.

Na czele Kolegium, założonego w 1552 roku przez papieża Juliusza III i Ignacego Loyolę dla studiujących w Rzymie seminarzystów z niemieckojęzycznych krajów europejskich (i połączonego w 1579 z Kolegium Węgierskim), zawsze stoi jezuita. Obecnie mieszka tam ok. 70 księży i seminarzystów z 49 diecezji i 15 różnych krajów.

Renovabis jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Powołał je do życia w 1993 episkopat niemiecki z inicjatywy Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK). Swoją nazwę wywodzi od słów Psalmu 104: „Emitte spiritum tuum... et renovabis faciem terrae” („Ześlij swego Ducha... i odnowisz oblicze ziemi” – Ps 104,30).

Utworzenie tej akcji solidarności biskupi Niemiec uważają za jedną z najważniejszych swych odpowiedzi na wielki przełom, jaki dokonał się w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1989-90. Od tamtego czasu Renovabis pomaga w budowie kościołów, w sferze socjalnej, a także w kształceniu duchowieństwa. Zgodnie z zasadą „pomoc w samopomocy” współpracuje z organizacjami pomocy, diecezjami i innymi instytucjami kościelnymi przy realizacji projektów duszpasterskich i socjalnych w różnych krajach. Dotychczas wykonano ponad 21 tys. projektów łącznej wartości ponad 630 mln euro. Pieniądze pochodzą głównie ze zbiórek do puszek w całych Niemczech w ramach tzw. akcji zielonoświątkowej, a także ze środków rządowych.

Organizacja utrzymuje kontakty z Kościołami w 29 krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Połowa pomocy dla nich jest przeznaczana na odnowę życia kościelnego, tj. na kształcenie księży i świeckich do pracy w parafiach, na budowę kościołów i domów parafialnych oraz na pracę socjalną i wychowawczą zakonów. Druga połowa realizowanych projektów ma wspierać działalność społeczną, m.in. kuchnie dla ubogich, pomoc bezdomnym, Caritas, a także dofinansowanie domów dziecka, domów starców i opiekę nad niepełnosprawnymi. Renovabis wspiera też dialog i rozwijanie partnerstwa między parafiami i grupami kościelnymi. Obecnie głównym przedmiotem prac tego dzieła jest zaopatrzenie uchodźców z tzw. „drogi bałkańskiej” i poprawa sytuacji młodych ludzi w Europie Wschodniej.

Oprócz działalności pomocowej od 1997, co roku Renovabis organizuje kongresy międzynarodowe. Służą one wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz poruszają tematykę mającą znaczenie dla całego kontynentu. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli nie tylko Kościoła, ale także świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, kongresy stały się ważnym forum dialogu miedzy Wschodem a Zachodem.

Zmiana na stanowisku dyrektora Adveniat nastąpi 1 marca 2017, ponieważ nowy dyrektor o. Michael Heinz jest obecnie prowincjałem werbistów w Boliwii. Do tego czasu pracami Adveniat będzie kierował dotychczasowy dyrektor Bernd Klaschka (69 lat), który swój urząd pełni od 2004 roku.

Adveniat jest dziełem pomocy niemieckich katolików dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Swoją nazwę wywodzi od łacińskich słów modlitwy Ojcze Nasz „Adveniat regnum tuum” (Przyjdź królestwo Twoje). Od czasu swego powołania przez episkopat Niemiec w 1961 „Adveniat” wspiera Kościoły Ameryki Łacińskiej i regionu Karaibów w ich pracy na rzecz najbiedniejszej ludności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter