19 października
sobota
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepełnosprawni intelektualnie w Kościele

Ocena: 4.9
628

Pod hasłem „Dajmy sobie umyć nogi” odbędzie się w Krakowie konferencja poświęcona obecności osób z niepełnosprawnością intelektualną we wspólnocie Kościoła. Spotkanie zorganizowane zostało przez działającą u ojców dominikanów wspólnotę Łanowa, która świętuje 25-lecie istnienia.

Fot. Archiwum Stowarzyszenia Łanowa

Uczestnicy spotkania będą rozmawiali o tym, co jest ważne w tworzeniu wspólnoty z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz jak wspierać rodziny osób niepełnosprawnych intelektualnie w dołączaniu do wspólnoty Kościoła. Wymienią się konkretnymi pomysłami towarzyszenia osobie niepełnosprawnej intelektualnie w Mszy Św. i sposobami pomocy w przygotowaniu do przyjęcia sakramentów.

Konferencja odbędzie się w sobotę o godz. 11.00 w Auli św. Tomasza u krakowskich dominikanów na ul Stolarskiej 12.

Dr Anna Maliszewska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i autorka książki „W stronę antropologii inkluzywnej: głęboka niepełnosprawność intelektualna a człowieczeństwo”, powie o antropologii obejmującej wszystkich. Jej wykład zatytułowany jest „Włączać a nie wyłączać”.

Dr Renata Katarzyna Bogiel w wystąpieniu „Pełnosprawne serca, czyli o tym, jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą zdrowych wiary” podzieli się swoimi doświadczeniami we wspólnocie Apostolstwa Chorych. Obecnie pracuje w Krajowym Sekretariacie Apostolstwa Chorych i redakcji miesięcznika. Na co dzień zaangażowana jest w Ruch Światło-Życie oraz szeroko rozumiane duszpasterstwo chorych.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zaprosili także o. Andrzeja Kosteckiego OP, który opowie o intuicji wiary osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dominikanin jest od 30 lat związany ze wspólnotami L'Arche oraz Wiara i Światło, a od 20 lat pracuje na Węgrzech.

O. Michał Tadeusz Handzel OSPPE wystąpi z przemyśleniami pod hasłem „Rozwój w miłości przy niepełnosprawności intelektualnej”. Paulin pracuje duszpastersko przy bazylice na Skałce w Krakowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”.

Anna Paruch, czyli „matka od zadań specjalnych”, prowadząca blog Dla Dwóch Takich Co Ukradli Serce na konferencji opowie o „przygotowaniach szytych na miarę”, czyli o katechezie która jest towarzyszeniem w drodze do Boga osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Konferencję i zaplanowaną po niej dyskusję poprowadzi Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl.

Spotkanie organizowane jest przez wspólnotę Łanowa z okazji 25-lecia jej nieprzerwanego istnienia. To grupa młodych ludzi, którzy opiekują się i przyjaźnią z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, mieszkającymi w DPS przy ul. Łanowej w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi,
przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych

Dziś w Kościele:
sobota XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,13.16-18; Ps 105; Łk 12,8-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -