19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepełnosprawni ruszą pielgrzymim szlakiem

Ocena: 0
2027
5 sierpnia spod kościoła św. Józefa w Warszawie wyruszy 24. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Jej uczestnicy do Częstochowy dotrą 14 sierpnia, zaś dzień później będą uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej na Jasnej Górze.
2015-08-03 18:57
em / Warszawa (KAI), mz
 
Zapisy na pielgrzymkę ruszają 1 sierpnia w salce kościoła św. Józefa i potrwają do 4 sierpnia. Przy zapisach każda osoba niepełnosprawna musi wskazać opiekuna, który będzie jej towarzyszył podczas wędrówki oraz wypełnić kartę medyczną. To bardzo ważne, dlatego że opiekun jest jednocześnie pierwszym odpowiedzialnym za daną osobę.

Od początku pielgrzymki jej hasło brzmi: "Jesteśmy". "Wyraża w największym skrócie ideę, jaka nam przyświeca" – informują organizatorzy na stronie internetowej. "My jesteśmy: ludźmi, jak inni, choć pozbawionymi pewnych sprawności; katolikami, mającymi prawo do uczestniczenia w zbiorowych formach kultu i dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, w drodze do Częstochowy JESTEŚMY."

Pielgrzymkę Niepełnosprawnych tworzy kilka grup. Każda z nich ma swojego patrona oraz przypisany do niej kolor. Jest grupa św. Wawrzyńca, którą charakteryzuje kolor zielony, grupa św. Kamila – kolor czerwony czy św. Michała Archanioła i kolor pomarańczowy. Wszyscy pątnicy otrzymują plakietki z wypisanym swoim imieniem, dzięki czemu niemal od początku wszyscy się znają.

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę powstała w 1992 roku w wyniku postulatu osób niepełnosprawnych, którzy chcieli utworzyć własną grupę, dostosowaną do ich potrzeb i możliwości. Zadania tego podjął się ksiądz Stanisław Jurczuk, który jest do dziś przewodnikiem pielgrzymki.

Pierwsza Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszyła z kościoła św. Józefa na warszawskim Kole. Składała się początkowo z dwóch grup, do których zapisało się ok.250 pątników zdrowych i niepełnosprawnych. Do Częstochowy dotarli oni w jednej, za to wyjątkowo zżytej grupie. Od tego czasu każdego roku przybywa pielgrzymów. Przybywa także gości z zagranicy, którzy dzielą z Polakami trudy pielgrzymowania.

Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter