23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nieście na cały świat

Ocena: 0
4169
Ten krzyż jest szczególną własnością młodzieży. Wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii. Jan Paweł II przekazał go młodym ze specjalnym zadaniem.
Młodzież akademicka diecezji warszawsko-praskiej przy krzyżu ŚDM w 2009 roku

Towarzyszy spotkaniom młodzieży z papieżem od 1985 roku, ale jego historia wiąże się ściśle z wcześniejszym ważnym wydarzeniem. Sięga przełomu 1983 i 1984 roku, kiedy to w Kościele katolickim obchodzony był Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia. Jubileuszowy rok rozpoczęła ceremonia otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra przez Jana Pawła II. Na tę uroczystość 25 marca 1983 roku przybyła młodzież z otwartego przez Jana Pawła II Centrum Młodzieżowego San Lorenzo.

Młodzi ludzie przynieśli wtedy prosty drewniany krzyż długości 3,8 metra. Szli w procesji za papieżem od kościoła w Ogrodach Watykańskich do atrium Bazyliki św. Piotra. Tu Jan Paweł II, uderzając trzykrotnie ozdobnym młotkiem w Drzwi Święte, dokonał symbolicznego ich otwarcia. Jako pierwszy pielgrzym przekroczył próg, a za nim postąpiła młodzież z drewnianym krzyżem. Potem krzyż został umieszczony w bazylice watykańskiej, obok konfesji św. Piotra. Przebywał w tym miejscu przez 394 dni.

W Niedzielę Wielkanocną kończącą Rok Święty, 22 kwietnia 1984 roku, papież przekazał krzyż młodzieży. Powiedział wtedy: „Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.

Młodzi zanieśli krzyż do Centrum San Lorenzo, które od tej pory stało się dla niego miejscem przebywania w tych chwilach, kiedy nie pielgrzymuje po świecie. A pierwszą taką pielgrzymkę krzyż odbył w lipcu 1984 roku do Monachium na Dni Katolików. W styczniu 1985 roku, w odpowiedzi na apel Ojca Świętego, grupa młodych Niemców przekazała krzyż do Pragi. Rok 1985 ogłoszony był przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodych. Z tej okazji w spotkaniu z papieżem w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 300 tys. młodzieży. Obecny był tam krzyż, który potem powędrował w różne części Europy. Pielgrzymował do krajów, w których odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Takie spotkania z papieżem miały miejsce co dwa lata. Poza tym czasem krzyż także przekazywano w różne rejony świata. W Polsce obecny był dwukrotnie: w 1991 roku podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie oraz w 2009 roku – w 25. rocznicę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży. W ciągu dwóch miesięcy odwiedził 39 diecezji.

Ten wyjątkowy krzyż dopiero w 1998 roku nazwany został „krzyżem Światowych Dni Młodzieży”. Wcześniej mówiono o nim: „krzyż Roku Świętego”, „krzyż Roku Jubileuszowego”, „krzyż pielgrzymujący, „krzyż młodych”. Obecną nazwę otrzymał podczas spotkania Jana Pawła II z młodzieżą na Lateranie, 2 kwietnia 1998 roku. Wtedy to Jan Paweł II przypomniał, że krzyż Roku Świętego stał się szczególną własnością młodzieży: „Radujemy się zatem z przybycia krzyża, waszego krzyża! Krzyż trzeba przyjąć przede wszystkim sercem, aby potem nieść go w życiu”.

„Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” – to napis, który widnieje na krzyżu Światowych Dni Młodzieży. Słowa te wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II do młodzieży 22 kwietnia 1984 roku.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży wkrótce zagości w Polsce po raz trzeci. Delegacja naszej młodzieży przejmie go w Rzymie od młodych z Brazylii. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia Ojciec Święty Franciszek przekaże go Polakom. Od Poznania zacznie peregrynację po całej Polsce.

Będzie towarzyszyć mu kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego. W 2003 roku papież Jan Paweł II podarował młodzieży ten drugi symbol wiary, aby niosła go po świecie razem z krzyżem Światowych Dni Młodzieży. Jest to współczesna kopia prastarego, świętego obrazu znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore, pierwszej i największej na Zachodzie bazylice poświęconej Matce Bożej. Jan Paweł II powiedział wtedy: „Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia”.


Czytaj także reportaż Sylwii Gawrysiak "Pokolenie ŚDM"

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy
Idziemy nr 15 (447), 13 kwietnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter