24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa droga o. Grüna?

Ocena: 4.6
4969
W miniony weekend charyzmatyczny benedyktyn o. Anselm Grün z opactwa w Münsterschwarzach gościł u ojców dominikanów na warszawskim Służewie.
O. Grün, terapeuta, menadżer, autor ponad 250 książek o duchowości, zarządzaniu oraz osiąganiu szczęścia, poprowadził cztery konferencje.

Przyznaję, że głęboką konsternację wzbudziły we mnie niektóre treści, które usłyszałam podczas spotkania, a szczególnie te dotyczące małżonków w kryzysie.

– Jeśli zamknąłeś poprzedni związek, możesz wejść w nowy – mówił o. Grün. Jak wyjaśniał zebranym na spotkaniu, głównie ludziom młodym, nie będzie to związek sakramentalny, ale może otrzymać
błogosławieństwo.

– Jeśli taki związek przeżywany jest w jedności, to ksiądz proboszcz powinien zachęcić do komunii i udzielić błogosławieństwa. Nad nowym podejściem do powtórnych związków pracuje się obecnie w Watykanie – mówił benedyktyn. Takie odpowiedzi padały m.in. po pytaniach o granice oczekiwania na powrót małżonka, który związał się z inną osobą czy starania o jego odzyskanie. – Oczywiście, trzeba uwzględnić to napięcie: Chrystus wzywa do małżeństwa nierozerwalnego, a w konkretnej sytuacji małżeństwo się rozpada. Nie należy podchodzić do tych sytuacji zbytnio liberalnie, ale postrzegać je miłosiernie. Miłosiernie podchodzić do tych sytuacji – powiedział o Grün i zadeklarował, że sam udziela błogosławieństwa takim związkom.

O wyjaśnienie w sprawie wypowiedzi niezgodnej z nauką Kościoła katolickiego poprosiliśmy organizatorów spotkania – istniejącą przy klasztorze ojców dominikanów Fundację Kultury Chrześcijańskiej. – Tak w tłumaczeniu mogło to brzmieć. Miałem wrażenie, słuchając wersji niemieckiej, że chodziło raczej o sytuacje, kiedy w nowym związku, pod pewnymi warunkami, osoby mogą przystępować do Komunii świętej, ale nie pamiętam, czy chodziło o wstrzemięźliwość seksualną. Gdyby było tak, że zawarcie nowego związku zakłada współżycie, to rzeczywiście nie jest to zgodne z nauką Kościoła. Będziemy wydawać materiały po spotkaniu, sprawdzimy dokładnie tłumaczenie – wyjaśnia Piotr Marek Próba, organizator wizyty o. Grüna w Polsce.

Kontrowersje budzi też wypowiedź o. Grüna o możliwości praktykowania przez katolików jogi, którą można połączyć z modlitwą chrześcijańską, tzw. modlitwą Jezusową. – Nie chcę komentować wypowiedzi odnośnie do jogi. Kontrowersje są już w kręgu duchownych, wśród których są przeciwnicy i zwolennicy jogi – mówi Piotr Marek Próba. Wyjaśnienia po spotkaniu z o. Grünem jesteśmy winni naszym czytelnikom, których jako patroni medialni zapraszaliśmy na spotkanie. Nie spodziewaliśmy się jednak, że będzie miało taki przebieg.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 10 (442), 9 marca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter