19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa ewangelizacja, czyli nawrócenie

Ocena: 0
657

Abp Grzegorz Ryś zakończył pracę na stanowisku przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie Polski. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.

fot. ks. Paweł Kłys

 Arena Młodych 2019

– Kościół potrzebuje tego, co nazywamy nową ewangelizacją – nawróceniem. Wiemy, że Bóg jest, ale Jego miejsce w naszym życiu oddajemy komuś albo czemuś. Głosząc wiarę, mierzymy się z niewiarą. Niewiara to nie ateizm, ale bałwochwalstwo. Tu widać, że cały proces ewangelizacji należy zaczynać od siebie, tzn. w tej świątyni, którą każdy z nas jest, trzeba obalać posążki bożków, które tam pracowicie poustawialiśmy – powiedział abp Ryś podczas zakończenia czwartej edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów, zorganizowanej przez Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Grzegorz Ryś przez dwie pięcioletnie kadencje posługiwał na stanowisku przewodniczącego zespołu, najpierw jako biskup pomocniczy krakowski, a od sześciu lat jako metropolita łódzki. Zapytany, czym jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, powiedział: – Zespół ma swoje określone i wyznaczone zadania. Zasadniczo widzimy je w trzech obszarach. Pierwszym jest organizowany raz na dwa lata Kongres Nowej Ewangelizacji w Polsce. Drugi obszar to Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów. Zajęcia trwają tu dwa lata, a przeznaczona jest ona dla ludzi już zaangażowanych w ewangelizację, takich, którzy odkryli w sobie jakiś charyzmat, posługę, działanie ku ewangelizacji, ale chcieliby to swoje działanie pogłębić, robić to lepiej, jeszcze bardziej w Duchu Pana Jezusa. Właśnie zaczynamy następną edycję tej szkoły. To są cztery tygodniowe zjazdy w okresie dwóch lat. Zwykle mamy około stu uczestników, którym staramy się zapewnić kontakt z osobami kluczowymi dla ewangelizacji w Kościele powszechnym. Zapraszaliśmy m.in. abp. Rino Fisichellę, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Na najbliższym zjeździe będzie José H. Prado Flores, twórca wielkiej wspólnoty Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja. Trzecia kwestia, którą zajmuje się Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, to praca wydawnicza. Gdy pojawiają się istotne pozycje w obszarze ewangelizacji, to staramy się wydać je drukiem. To nasz zespół wydał w języku polskim „Dokument z Aparecidy”, czyli Dokument Końcowy Piątej Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Południowej, kluczowy dzisiaj dokument, bez którego trudno jest pojąć pontyfikat papieża Franciszka – tłumaczy.

Podsumowując, co udało się zrobić na polu ewangelizacji w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat, metropolita łódzki odpowiada: – Dziś w Polsce mało kto mówi o nowej ewangelizacji jako sprawie opcjonalnej. Myślę, że wszyscy w Polsce wiedzą, że jest potrzebna. Mamy za sobą dość poważną refleksję w ramach sześciu kongresów nowej ewangelizacji w Polsce. Kongresy zgromadziły osoby z różnych środowisk, z wiosek i miast, z poziomu parafii, sanktuariów. Podejmowanych było wiele istotnych tematów, takich jak bierzmowanie czy małżeństwo. Powstał poważny dorobek teologiczny i pastoralny, ale nie tylko to. Staraliśmy się przeszczepić do Kościoła w Polsce inicjatywy, które wychodziły od Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, jak 24 godziny dla Pana czy instytucja misjonarzy Miłosierdzia. Próbowaliśmy przenieść na grunt Kościoła w Polsce to, co Papieska Rada proponowała do realizowania w całym Kościele. Nie czuję się kompetentny, żeby wszystko oceniać, ale mogę powiedzieć, że po dziesięciu latach nie mam poczucia klęski – podkreśla abp Grzegorz Ryś.

Nowa ewangelizacja to nie hasło, to przede wszystkim ludzie. Jak zauważa metropolita łódzki, przez dziesięć lat poznał fantastycznych ludzi, wielkie środowisko nowej ewangelizacji w Polsce. – To są tysiące, tysiące ludzi zaangażowanych, rozbudzonych, uformowanych. Myślę, że ich znaczenie w Polsce będzie rosło! Z dnia na dzień, z roku na rok – będzie rosło, gdyż wyraźniej będzie widziana ich potrzeba – dodaje duchowny.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wybierany jest maksymalnie na dwie kadencje. Od 18 listopada br. funkcję tę pełni bp Artur Ważny – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Abp Grzegorz Ryś deklaruje, że kiedy tylko będzie potrzeba, jest do dyspozycji zespołu. Łódź jest miastem, w którym podejmowanych jest wiele inicjatyw wpisujących się w nową ewangelizację.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter