17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe dziewice i wdowy konsekrowane w diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
779

Pokora i miłość bliźniego to fundamenty życia w zjednoczeniu z Bogiem – podkreślił bp Romuald Kamiński. W czasie uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika biskup warszawsko-praski dokonał konsekracji trzech dziewic i błogosławieństwa trzech wdów. Widocznym znakiem ich zaślubin z Chrystusem było nałożenie obrączki i wręczenie Liturgii Godzin. Wdowy natomiast otrzymały z rąk pasterza diecezji krzyż i brewiarz.

fot. eKai/ Twitter

Przywołując w homilii przykład Najświętszej Maryi Panny bp Romuald Kamiński podkreślił, że podstawą życia z Bogiem jest pokora. – Pan lubuje się w tym co jest małe, skromne i miłuje tego kto obdarza Go pełnią zaufania. Na tym polega prawdziwe piękno i wielkość człowieka – zaznaczył duchowny. Zwrócił uwagę, że pokora to zwrócenie swojego spojrzenia w stronę Boga. - To On winien być w centrum naszego życia. On nas stworzył i On obdarza nas niezwykłą godnością i powołaniem, a zatem nasze serca powinna przepełniać wdzięczność i uwielbienie – mówił biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że życie w ścisłej jedności z Chrystusem Oblubieńcem ma służyć dobru całego Kościoła. – Maryja, jak czytamy w Ewangelii - z pośpiechem biegnie z pomocą kuzynce Elżbiecie ucząc nas zapomnienia o sobie i zatroskania o drugiego człowieka. Nie daj Boże żebyśmy stanęli w samo zachwycie, bo to byłby początek złej drogi – ostrzegł biskup.

To co otrzymałem ma służyć mojemu uświęceniu oraz innym ponieważ Jezus też nie przyszedł by mu służono, ale by służyć i dać swoje życie – przypomniał.

Jako przykład zawierzenia Bogu wskazał postać bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, prekursora wydawania prasy katolickiej i tworzenia dzieł miłosierdzia dla najuboższych. – Mimo, że minęło już ponad sto lat od jego śmierci, to jednak co stworzył do dziś nie tylko działa, ale również przynosi obfity plon. Wynika to z tego, że ks. Ignacy doskonale rozumiał, że najpierw trzeba sięgnąć po to co jest mocą Bożą i światłem Ducha Świętego, a wszystko co ma formę środków doczesnych będzie mu dodane, kiedy będzie mu potrzebne i tyle, ile będzie konieczne – powiedział biskup.

Stan dziewic i wdów należą do z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele. Znane były już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 17 stycznia

Niedziela, II Tydzień zwykły
+ Druga Niedziela zwykła
Nauczycielu – gdzie mieszkasz?
Chodźcie, a zobaczycie.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): 1Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2ab.4ab.7-10; 1Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Oprzeć się na Jezusie (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter