17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowi święci Kościoła

Ocena: 4.3
2234

To już czwarty święty papież XX wieku: Paweł VI jest jednym z siedmiorga nowych świętych, których kanonizował w niedzielę 14 października papież Franciszek.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

– Jezus zachęca nas dzisiaj, abyśmy powrócili do źródła radości, którym jest spotkanie z Nim, odważna decyzja, aby podjąć ryzyko pójścia za Nim, smak pozostawienia czegoś, aby podjąć Jego drogę – powiedział papież podczas Eucharystii na placu św. Piotra. Blisko sto tysięcy wiernych z całego świata zgromadziła uroczystość, która była jednym z najważniejszych wydarzeń trwającego XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o młodzieży.

Na początku liturgii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angeo Becciu i towarzyszący mu postulatorzy przedstawili krótkie życiorysy nowych świętych. Są to: papież Paweł VI (1897-1978); abp Oscar Romero (1917-1980), obrońca praw człowieka w ojczystym Salwadorze; ks. Francesco Spinelli (1853-1913), apostoł duchowości eucharystycznej i założyciel Instytutu Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu; ks. Vincenzo Romano (1751-1831), opiekun ubogich, opuszczonych oraz młodzieży; s. Maria Katarzyna Kasper (1820-1898), założycielka Zgromadzenia Sióstr Ubogich Służebnic Ukrzyżowanego Jezusa; s. Nazaria Ignazia od św. Teresy od Jezusa (1889-1943), założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Krzyżowych Kościoła; Nunzio Sulprizio (1817-1836), nastoletni wierny świadek Chrystusa.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych papież odczytał formułę kanonizacyjną: „Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie, orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Paweł VI, Oskar a Arnulfo Romero y Galdámez, Franciszek Spinelli, Wincenty Romano, Maria Katarzyna Kasper, Nazaria Ignacia od św. Teresy od Jezusa March Mesa, Nunzio Sulprizio są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele”. Na placu św. Piotra i wzdłuż Via della Conziliazione rozległy się gromkie brawa.

Przy wtórze Psalmu 32 na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych, po czym kard. Becciu podziękował Ojcu Świętemu w imieniu całego Kościoła „za tę proklamację” i poprosił go o wydanie listu apostolskiego o dokonanej kanonizacji, na co Franciszek odpowiedział: „Tak zarządzamy”. Z kolei odśpiewano po łacinie hymn Gloria i odczytano: po włosku fragment Księgi Mądrości, następnie po hiszpańsku Listu do Hebrajczyków, wreszcie po łacinie i po grecku fragment Ewangelii św. Marka.

Na frontonie Bazyliki św. Piotra odsłonięto portrety nowych świętych. Franciszek miał na sobie szaty liturgiczne używane przez św. Pawła VI, w dłoni zaś trzymał słynny pastorał tego papieża, którym następnie posługiwał się św. Jan Paweł II. Papież używał podczas tej Mszy Świętej także cingulum – sznura do przewiązania alby – poplamionego krwią św. Oscara Romera, gdyż miał je on na sobie w chwili zamachu na jego życie. Arcybiskup San Salvadoru został bowiem zastrzelony przy ołtarzu, w czasie odprawiania Mszy Świętej.

Franciszek, mówiąc o św. Pawle VI, podkreślił jego zaangażowanie w głoszenie Ewangelii. Był „prorokiem Kościoła wychodzącego, patrzącego na dalekich i troszczącego się o ubogich. W trudzie i pośród niezrozumienia świadczył z zapałem o pięknie i radości całkowitego naśladowania Jezusa. Dzisiaj nadal nas zachęca, wraz z Soborem, którego był mądrym sternikiem, abyśmy żyli naszym wspólnym powołaniem: powszechnym powołaniem do świętości”. Podobnie abp Romero porzucił własne bezpieczeństwo, „aby oddać swoje życie według Ewangelii, będąc blisko ubogich i swego ludu, z sercem zwróconym ku Jezusowi i braciom. To samo można powiedzieć o Franciszku Spinellim, Wincentym Romanie, Marii Katarzynie Kasper, Nazarii Ignacji od św. Teresy od Jezusa i Nunziu Sulpriziu. – Wszyscy ci święci, w różnych okolicznościach, przekładali Słowo nad swoje życie doczesne, bez letniości, bez kalkulacji, z żarliwością. Niech Pan pomoże nam naśladować ich wzorce” – powiedział Ojciec Święty.

Wśród reprezentantów państw i organizacji międzynarodowych byli m.in. królowa Zofia z Hiszpanii oraz prezydenci Włoch, Chile, Salwadoru i Panamy. We Mszy Świętej uczestniczyli reprezentanci Kościoła w Polsce biorący udział w Synodzie biskupów. Był też kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski./wś, KAI

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter