28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy prymas Galii

Ocena: 0
711

Mszą przy grobie św. Ireneusza rozpoczął swój pobyt w Lyonie nowy arcybiskup tego miasta abp Olivier de Germay, dotychczasowy biskup Ajaccio na Korsyce. W minioną niedzielę jego oficjalny ingres. Tradycyjnie już wraz z objęciem archidiecezji Lyon nabył on tytuł Primat des Gaules - prymasa Galii (Francji), jako następca św. Ireneusza, który w II w. jako pierwszy był biskupem Lyonu i uchronił chrześcijaństwo przed gnozą.

Fot. facebook.com/diocesedelyon - powitanie nowego arcybiskupa Lyonu w drzwiach katedry św. Jana

Prymas Galii z reguły także, tradycyjnie, w krótkim czasie otrzymywał od papieża nominacje kardynalską. Prawdopodobnie tak będzie i w przypadku abp. Oliviera de Germay. Zastąpił on na urzędzie kard. Philippe Barbarina, który po - jak sie okazało - niesłusznych oskarżeniach o ukrywanie przypadków wykorzystywania seksualnego przez kapłana jego diecezji w marcu złożył rezygnację i jako biskup-emeryt przeniósł się do archidiecezji Rennes w Bretanii, gdzie jest kapelanem sióstr zakonnych i wykładowcą w seminarium duchownym.

Nowy prymas Galii ma dość nietypową jak na biskupa formację. Zanim został kapłanem, był oficerem francuskich wojsk powietrznodesantowych. Do Lyonu przybył z dalekiej Korsyki, gdzie przez ponad 8 lat był biskupem. Ta neutralność jest jego zdaniem atutem w archidiecezji, która w ostatnich latach zbyt boleśnie została naznaczona podziałami. W rozmowie z Radiem Watykańskim abp de Germay podkreślił, że Kościół mniej musi się koncentrować na sobie samym, a więcej na Chrystusie i na ewangelizacji.

Podziały istnieją w całym Kościele. I nawet kiedy wczytujemy się w pisma św. Ireneusza czy innych pierwszych biskupów Kościoła zdajemy sobie sprawę, że podziały zawsze istniały. Jedność zawsze będzie dla nas pewnym zadaniem

– powiedział papieskiej rozgłośni nowy prymas Galii.

Z drugiej strony myślę, że nie wolno też wyolbrzymiać. Bo w ostatnich latach we francuskim Kościele wiele sporów ideologicznych uległo jednak złagodzeniu, nie mamy już tak silnych starć międzypokoleniowych. Wydaje mi się, że mimo wszystko idziemy w dobrym kierunku. Jestem przekonany, że tym, co pomoże nam pogłębić jedność, jest właśnie misja. Jeśli będziemy patrzeć w tym samym kierunku, to różnice nie będą nas sobie przeciwstawiały, lecz mogą być ubogaceniem. Ale musimy położyć akcent na misję, ewangelizację. Po to istnieje Kościół. Papież często nam o tym przypomina. Ja chcę się na tym skoncentrować i myślę, że to umocni też naszą jedność

- dodał.

Nowy biskup Lyonu nie ukrywa także, że bliski mu jest patron metropolii lyońskiej św. Ireneusz. Jego nauczanie - jak zauważa abp de Germay w wywiadzie dla tygodnika Famille Chrétienne - jest dziś znowu bardzo aktualne.

Nadal istnieje bowiem pokusa, by wszystko wytłumaczyć jedynie za pomocą ludzkiej wiedzy. Nauka jest niekiedy postrzegana jako jedyne źródło prawdy, która zasługuje na wiarę

- mówi.

Nowy prymas Galii na poczatku swojej misji w Lyonie zauważa, że w działalności misyjnej trzeba się „wystrzegać powierzchownego tylko głoszenia Chrystusa”.

Musimy dotrzeć do najgłębszych aspiracji człowieka, bo tam odzywa się w nim pragnienie Boga. Trzeba się nam inspirować pedagogią stosowaną przez samego Jezusa, choćby podczas spotkania z Samarytanką. Na początku rozmawia z nią o wodzie ze studni, ale potem pozwala jej odkryć „pragnienie wody żywej”. Współczesny człowiek, wciągnięty w spiralę konsumpcji często zatrzymuje się na powierzchownych pragnieniach. Dlatego trzeba mu „pomóc zejść w głąb własnej duszy i odkryć w niej pragnienie Boga”. Dopiero wtedy głoszenie Chrystusa odpowiada na najgłębsze pragnienie człowieka. Za przykładem Jezusa musimy być zatem dobrymi pedagogami

- mówi.

W rozmowie z tygodnikiem "Famille Chrétienne" abp de Germay zadeklarował również, że wzorem swego poprzednika kard. Barbarina będzie chciał kontynuować dialog międzyreligijny, tym bardziej że w Lyonie jest wielu muzułmanów. Podkreśla jednak, że życzliwy i bezinteresowny dialog nie wyklucza ewangelizacji.

Czyż oni nie mają prawa, by głoszono im Jezusa Chrystusa?

– pyta nowy prymas Galii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter