20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Sycz nowym rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego

Ocena: 0
2315
Ks. dr Adam Sycz oficjalnie objął dziś urząd rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Obowiązki przejął od ks. dr. Bogusława Kośmidera.
20140722 14:35
BP KEP, mz
fot. BP KEP
 
Przez sześć lat ks. Sycz będzie kierował domem dla księży studentów, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia kościelne do Rzymu. Na stanowisko rektora został wytypowany w czerwcu przez polskich biskupów, uczestniczących w 365. zebraniu plenarnym Episkopatu. Wybór wymagał jeszcze potwierdzenia przez watykańską Kongregację ds. Duchowieństwa, co nastąpiło 16 lipca.

Ks. dr Adam Sycz ma 40 lat i jest kapłanem archidiecezji przemyskiej. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski pełnił w latach 2008-2014 funkcję sekretarza przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika. Od marca do czerwca tego roku był także sekretarzem kolejnego przewodniczącego Episkopatu, abp. Stanisława Gądeckiego.

Do Rzymu ks. Sycz wraca po siedmiu latach. W Wiecznym Mieście rozpoczął w 2001 r. studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim, uzyskując w 2003 r. stopień licencjusza, a w 2007 r. stopień doktora prawa kanonicznego. W czasie studiów ks. Sycz mieszkał przy parafii Santa Gemma Galgani w rzymskiej dzielnicy Monte Sacro, gdzie pomagał w duszpasterstwie.

Ks. Sycz pochodzi z Hurka koło Przemyśla. Urodził się 25 listopada 1973 r. W latach 1993-1999 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Józefa Michalika 23 maja 1999 r. Kolejne dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Strachocina koło Sanoka. Po zakończeniu studiów doktoranckich z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pół roku (styczeń-lipiec 2008) spędził w Dunkirk w stanie Nowy Jork, gdzie pracując w duszpasterstwie amerykańskim doskonalił znajomość języka angielskiego. Zna również język hiszpański. W 2008 r. został sekretarzem przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika i funkcję tę pełnił do końca jego kadencji w marcu 2014 r. W tym czasie pomagał w posłudze duszpasterskiej w parafii w Zalesiu Dolnym. Wyjeżdżał z młodzieżą na obozy formacyjne Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", był również na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie i Europejskim Spotkaniu Młodzieży wspólnoty Taizé w Rzymie.

Polski Papieski Instytut Kościelny przy Via Pietro Cavallini to instytucja kościelna pozostająca w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej i poddanej władzy i nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski. Służy polskiemu duchowieństwu studiującemu w Rzymie. Placówka ta powstała ponad 100 lat temu dzięki staraniom ówczesnego biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara. Przez lata związana była z ważnymi wydarzeniami polskiego Kościoła. Tu toczyły się rozmowy nad projektem milenijnego listu z 1965 r. biskupów polskich do niemieckich. W Instytucie odbywały się niektóre posiedzenia komisji wspólnej przedstawicieli Watykańskiego Sekretariatu Stanu i Episkopatu Polski w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Rektorem Instytutu byli m.in. obecni biskupi Zbigniew Kiernikowski i Grzegorz Kaszak. W czasie studiów w Rzymie mieszkali tu dzisiejsi hierarchowie – przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głodź, abp Marian Gołębiewski, bp Edward Janiak, bp Jan Kopiec, abp Józef Kowalczyk i bp Andrzej Suski.

Drugą polską instytucją kościelną w Rzymie o podobnym charakterze jest Papieskie Kolegium Polskie przy Piazza Remuria. Tam z kolei w latach 1978-1986 rektorem Kolegium był obecny metropolita przemyski abp Józef Michalik.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter