11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy zarząd Federacji Sióstr Bernardynek

Ocena: 0
183

W dniach 18-21 września br. w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się Zjazd Federacji Sióstr Bernardynek. Obecne były przełożone wraz z delegatkami z dziewięciu klasztorów w Polsce. Spotkaniu towarzyszył asystent Federacji – o. Tytus Fułat OFM. Głównym celem spotkania był wybór nowej prezeski oraz rady. Decyzją Kapituły na prezeskę Federacji – na drugą kadencję - została wybrana m. Weronika Węgrzyn OSFB z klasztoru w Zakliczynie.

Bernardynik z Zakliczyna wraz z o. Massimo Fusarelli, generałem Franciszkanów

Matka Weronika Węgrzyn podziękowała za minione sześciolecie, na które składało się wiele podjętych i doprowadzonych do końca inicjatyw, m. in. na nowo opracowanie charyzmatu sióstr bernardynek oraz zgodnie z wymogami instrukcji Cor orans – dostosowanie do jej przepisów Konstytucji i Statutów.. Utworzona też została strona Federacji, nowe logo oraz hymn. Na minioną kadencję przypadło świętowanie jubileuszy: 560-lecie istnienia zakonu i 60-lecie Federacji.

Części spotkania towarzyszył prowincjał bernardynów – o. Egidiusz Włodarczyk OFM, który przewodniczył Mszy świętej o św. Franciszku z Asyżu. Następnie – po raz pierwszy jako nowo wybrany prowincjał – spotkał się z siostrami, obiecując odwiedzić wszystkie klasztory sióstr.

Federacja Sióstr Bernardynek w Polsce została powołana do życia 28 października 1959 roku, dekretem kard. Stefana Wyszyńskiego, na mocy otrzymanych od papieża Piusa XII specjalnych uprawnień. Początkowo Federację tworzyło sześć klasztorów: Brzeziny, Święta Katarzyna k/Bodzentyna, Chęciny, Łowicz, Wieluń i Zakliczyn. 16 grudnia 1959 roku dołączył klasztor w Łodzi, w 1966 roku, klasztor krakowski, a w roku 1984 klasztor w Warcie.

W 2018 roku, po wejściu w życie instrukcji Cor Orans, regulującej życie mniszek, wprowadzone zostały nowe normy dla żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych, zobowiązujące wszystkie klasztory do połączenia w federację. W oparciu o powyższe ustalenia, akces przynależności do Federacji Sióstr Bernardynek złożyły dwa klasztory: na Litwie i Białorusi.

Zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w instrukcji o życiu kontemplacyjnym i klauzurze mniszek „Verbi Sponsa”, wydanej w 1999 roku przez Kongregację Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, federacja pełni rolę koordynującą między klasztorami i stanowi formę pomocy i wsparcia. Celem Federacji łączącej wspólnoty o jednej duchowości i tradycji, jest troska o życie kontemplacyjne klasztorów, które ją tworzą. Zachowując zasady franciszkańskiego charyzmatu, służy umacnianiu zakonnych więzi, wzajemnej pomocy i duchowemu rozwojowi poprzez współdziałanie w pełniejszym realizowaniu ideału życia kontemplacyjnego.

Do stałych inicjatyw Federacji należy m.in. organizowanie spotkań formacyjnych, jak również warsztatów dla różnych grup sióstr: mistrzyń, przełożonych, profesek czasowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter