29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O Kościele po męsku

Ocena: 0
1115

Wielu świeckich mężczyzn szuka swojego miejsca w Kościele. - ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. Irena Świerdzewska

Mamy sporo sygnałów o aktywizowaniu się mężczyzn w Kościele. Co to znaczy?

W zachodniej cywilizacji dochodzi do przewartościowania postaw młodych ludzi, co zaczyna być widoczne także w Polsce. Stawiając diagnozę w adhortacji „Ecclesia in Europa”, Jana Paweł II pisał, że młodzi ludzie mają trudności z podejmowaniem decyzji dotyczących całego ich życia, niezależnie od tego, czy chodzi o wybór małżeństwa, życia zakonnego czy kapłaństwa. Nie dotyczy to jednak całej populacji młodzieży. Raczej widziałbym tutaj zachodzącą polaryzację postaw.

Wielu świeckich mężczyzn szuka swojego miejsca w Kościele. Oczywiście, jeśli wejdziemy do świątyni w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu, łatwo dostrzeżemy, że około 80 proc. obecnych stanowią kobiety. Często mężowie nie odnajdują się w tej samej duchowości, co ich żony. Nie zawsze jednak uprawniony jest wniosek, że są mniej pobożni; ich pobożność przejawia się inaczej. Na ogół ma bardziej zinstytucjonalizowany charakter. Często przybiera formę jakiejś zewnętrznej aktywności.

W przeszłości istniały w Kościele w Polsce zinstytucjonalizowane formy takiego działania, jak np. Sodalicja Mariańska, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, jednak albo zanikły, albo zostały zmarginalizowane, po części również za sprawą represyjnego systemu komunistycznego. Spojrzenie na Zakon Rycerzy Kolumba, największą organizację pozarządową na świecie, której założyciel niedawno został beatyfikowany, pokazuje, że te formy się nie zestarzały, a jedynie podlegają naturalnej ewolucji.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 47 (787), 22 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 09 grudnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter