28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O miłosierdziu zza krat

Ocena: 0
1455

Klerycy z Aveiro zapraszają za próg klauzury, aby opowiadać o uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy, a więźniowie z Bragi śpiewają hip-hop o zmartwychwstaniu miłosiernego Boga. W Portugalii w Roku Jubileuszu przybywa niecodziennych akcji.

– Często cytowanym hasłem-kluczem jest dziś w homiliach i listach do portugalskich wiernych „Rok Miłosierdzia”. Duchowni, nawiązując do niego, wzywają do większej otwartości na drugiego człowieka w udzielaniu mu pomocy, głównie materialnej. Uczynki miłosierne wobec duszy są mniej podkreślane. Zresztą większość Portugalczyków nie potrafi ich nawet wymienić – twierdzi Ana Lalanda, katolicka działaczka z Lizbony.

 

I dla ciała, i dla duszy

Także klerycy z seminarium w Aveiro przyznają, że wsparcie materialne to najczęściej kojarzona forma okazywania bliźniemu miłosierdzia w Portugalii. Wskazują, że troska o pomoc dla duszy już dawno zeszła na drugi plan. Nawet pocieszanie strapionych w ramach sakramentu spowiedzi stało się zjawiskiem marginalnym z racji niewielkiej liczby wiernych pukających do kratek konfesjonału. Ksiądz Joao Alves, rektor seminarium diecezjalnego w Aveiro, przyznaje, że dla większości Portugalczyków, nawet praktykujących katolików, temat wsparcia duchowego stanowi zagadkę. Aby ją rozwikłać, klerycy uruchomili w kwietniu w części seminarium objętej dotychczas klauzurą przestrzeń o nazwie „Labirynt Miłosierdzia”. Zgromadzono w nim eksponaty i różnego rodzaju symbole „naprowadzające” na uczynki miłosierdzia względem ciała, a także te względem duszy. – Do zamyślenia nad tematem miłosierdzia zapraszamy zarówno wierzących, jak i niewierzących – dodaje ks. Alves.

Rektor seminarium zaznacza, że ekspozycja zawiera m.in. statystykę dzieł realizowanych przez poszczególne instytucje w diecezji: ilość odzieży wydanej bezdomnym oraz żywności dla ubogich rodzin. Przyznał, że niektóre uczynki, takie jak np. pocieszanie więźniów czy odwiedzanie chorych, trudno precyzyjnie ująć w statystykach. – Ekspozycja naprowadza na ślady miłosierdzia. Chcemy, aby jak najdłużej była ona dostępna dla zwiedzających i aby gotowość do spełniania pięknych dzieł trwała w nas każdego dnia, a nie tylko od święta – mówi ks. Alves.

 

Więzienny śpiew

O uczynkach miłosierdzia, cierpieniach i zmartwychwstaniu Jezusa opowiada też powstały za kratami więzienia w Bradze hip-hop. Jego autorami jest kilku młodych osadzonych, którzy za namową kapelana postanowili upamiętnić Rok Miłosierdzia piosenką. Niecodzienny utwór „Wielki Tydzień” szybko zdobywa sympatyków na portugalskich portalach społecznościowych.

– Mam nadzieję, że praca nad tym dziełem zapoczątkuje proces przywracania skazańców społeczeństwu, a nasze więzienia będą zamieniać się z karcerów w miejsca reintegracji – mówi ks. Joao Torres. Przypomina, że miejscowi więźniowie chętnie ewangelizują muzyką, czego dowodem jest wydana wcześniej płyta z hip-hopowymi kolędami.

Inny odważny projekt powstaje koło Fatimy, w Leirii, gdzie działa więzienie dla młodzieży w wieku od 16 do 25 lat. Osadzeni biorą od ponad dwóch lat udział w próbach opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Don Giovanni”. Sztukę wystawiali już wewnątrz zakładu karnego, a także poza jego murami. Dyrektor artystyczny inicjatywy Paulo Lameiro ujawnia, że do udziału w operze udało mu się namówić aż 50 spośród 210 osadzonych. – Sztukę dostosowaliśmy do warunków współczesnych, dając naszym artystom możliwość śpiewania utworów raperskich w języku francuskim i angielskim – wyjaśnia Lameiro.

Na czerwiec 2016 r. zaplanowany został występ więźniów w głównym audytorium lizbońskiej Fundacji Gulbenkiana, jednej z największych sal koncertowych Portugalii. Zaraz po tym wydarzeniu ruszą przygotowania do prezentacji kolejnych oper.

– Od kiedy więźniowie z Leirii przyłączyli się do projektu, liczba aplikowanych im kar za złe zachowanie spadła aż o 70 proc. A przecież wśród osadzonych grających w „Don Giovannim” są odsiadujący wyroki za morderstwa i rozboje. Po cichu wierzymy, że przynajmniej niektórzy z nich będą chcieli kontynuować przygodę z kulturą po wyjściu na wolność – dodaje Paulo Lameiro.

Marcin Zatyka
Idziemy nr 16 (550), 17 kwietnia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter