19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody 34. rocznicy śmierci bł. ks. J. Popiełuszki - GALERIA

Ocena: 0
2754

Przychodzimy, żeby uczyć się od męczennika takiej miłości do Polski jaka była w jego sercu – mówił bp Mering w czwartek, 18 października br., w Sanktuarium Męczeństwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Na placu przy sanktuarium miały miejsce obchody związane z 34. rocznicą śmierci kapelana Solidarności oraz 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda oraz towarzyszący ministrowie: Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski.

fot. PAP/Marcin Bednarski

O godz. 17.30 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa. W homilii odniósł się on do wspaniałego przykładu „księży-męczenników” okresu II wojny światowej. Podejmując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w „mieście męczenników” (7 czerwca 1991) przypomniał męczeństwo bł. bp. Michała Kozala, ks. Jerzego, oraz księży-męczenników „którzy w diecezji stanowili ponad pięćdziesiąt procent ówczesnego stanu duchowieństwa; którzy oddali swoje życie kierując się wiernością wobec Jezusa, wobec Polski”. Ukazując wartość świadectwa wierności bł. ks. Popiełuszki, hierarcha podkreślił, że „wspominamy dzisiaj męczennika, świadka tego, co znaczy być wiernym Jezusowi”.

Przywołując dzień męczeńskiej śmierci kapelana ludzi pracy, biskup włocławski wskazał, że wobec przykładu świętych nie można przejść obojętnie. „Tama to jest jedno z najważniejszych miejsc we współczesnej Polsce. Tu ludzie przychodzą nie tylko żeby wspominać, przychodzą żeby zastanowić się, żeby dokonać swoistego egzaminu z myślenia o Polsce, żeby uczyć się od męczennika takiej miłości do Polski jaka była w jego sercu” - kontynuował bp Mering.

„Nadejdzie czas, że relikwie matki będą stały obok relikwii syna, na tym samym ołtarzu” - wyraził nadzieję biskup, przywołując świadectwo zawierzenia, ufności i rozmodlenia Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego.

Nawiązując do treści albumu „Zło dobrem zwyciężył. Święty Jerzy XX wieku”, bp Mering prosił o utrwalanie pamięci i jej przekazywanie, gdyż „ludzie żyją w pamięci innych. Świadkowie jednak umierają, więc pamięć należy podtrzymywać. Trzeba utrwalać ją, by nie zginęła: ocalić od zapomnienia, by przekazać następnym generacjom”.

Odnosząc się do ustanowienia nowego święta przez Sejm RP, bp Mering wyraził wdzięczność, za to, że Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, będzie obchodzony w dzień porwania i śmierci ks. Popiełuszki, 19 października.

 

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter