21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrona wiary to fragment duchowego DNA świadków Zmartwychwstałego

Ocena: 4.7
379

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skierował w Poniedziałek Wielkanocny list do wiernych archidiecezji krakowskiej.

Fot. Canva

– Z mocą Ducha Świętego mamy głosić prawdy wiary i bronić jej w naszych domach i rodzinach, szkołach i uczelniach, miejscach naszej pracy i odpoczynku. My jako świadkowie Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego ten obowiązek mamy niejako wpisany w nasze duchowe DNA – napisał ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

List duchowny rozpoczął odwołaniem do fragmentu Ewangelii św. Marka, który mówi o tym, że „kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony”. Zaznaczył przy tym, że w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa ludzie zostają wszczepieni przez chrzest święty.

Rektor przypomniał, że z chrztu świętego wynikają obowiązki do rozwijania, głoszenia i obrony wiary. Według niego to właśnie ten sakrament uzdatnia wierzących do bycia Kościołem nauczającym
i misyjnym.

– Z mocą Ducha Świętego mamy głosić prawdy wiary i bronić jej w naszych domach i rodzinach, szkołach i uczelniach, miejscach naszej pracy i odpoczynku. My jako świadkowie Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego ten obowiązek mamy niejako wpisany w nasze duchowe DNA – podkreślił.

Wskazał przy tym, że tak właśnie swoją życiową misję rozumiała Jadwiga – król Polski, której 650. rocznicę urodzin przypada w tym roku. – Mądra królowa prowadziła swoich poddanych ku wierze w Boga. Ona jest dla nas także dziś wyraźnym przykładem do naśladowania – wspomniał.

Ks. prof. Tyrała przyznał, że podobnie swoją misję rozumie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, którego fundamenty stawiała 627 lat temu ta święta królowa. – Dążymy do zanurzenia w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Niesiemy w sobie przygodę spotkania z Bogiem. A naszych studentów do tego przygotowujemy oraz prowadzimy. W tym odnajdujemy nasze naukowe i duszpasterskie powołanie – wyjaśnił.

Zaznaczył, że jedną z dróg realizacji Chrystusowych słów „Czyń, co widzisz!” jest budowa Kampusu Jana Pawła II w Krakowie. – By przyszłe pokolenia odnajdywały, także w tym nowym miejscu, swoje korzenie i tożsamość. By uczyły się tam szacunku do życia, budowania wszystkiego na chrześcijańskich wartościach oraz życia Ewangelią na co dzień – zapowiedział.

Podziękował również za każdą pomoc, którą otrzymuje krakowska uczelnia papieska. – Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! My wszyscy w tym Jego nowym życiu mamy swoją nadzieję i szczególne miejsce. Alleluja! – zakończył ks. prof. Tyrała.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (dawniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) przejął tradycje zasłużonego dla kultury, narodu i Kościoła w Polsce Wydziału Teologicznego Jagiellońskiej Wszechnicy. Jest uczelnią kościelną finansowaną na zasadach uczelni publicznych.

Uniwersytet prowadzi swą działalność naukowo-dydaktyczną na sześciu wydziałach: Filozoficznym, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Prawa Kanonicznego, Teologicznym i zamiejscowym – Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Obecnie na uczelni kształci się 2900 studentów, a zajęcia prowadzi 283 pracowników akademickich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter