28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrońca życia

Ocena: 0
2559

W filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” ks. Jerzy wiezie do szpitala zrozpaczoną kobietę w ciąży, której mąż został przed chwilą internowany.

Kobieta krzyczy, że nie urodzi dziecka, a mąż pewnie zostanie wywieziony na Syberię. Ksiądz Popiełuszko odpowiada: „Marysiu, dziecko musisz urodzić. Urodzisz dziecko, to i Zygmunt szybciej wróci. A o pieniądze się nie martw. Ja wam pomogę”.

Bo ks. Popiełuszko powtarzał: „Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”.

Troska o życie poczętych dzieci stanowiła stały i bardzo ważny element w posłudze duszpasterskiej ks. Jerzego. Mimo licznych obowiązków bardzo chętnie współpracował z duszpasterstwem służby zdrowia. W czasie spotkań z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, a także studentami medycyny wiele uwagi poświęcał obronie życia dzieci nienarodzonych.

„W szpitalach istnieją oddziały ginekologiczne, gdzie pracują ludzie często gotowi bronić nienarodzonego dziecka, ale nie zawsze znają oni naukę Kościoła w tej dziedzinie” – powiedział w jednym z wywiadów. Zapewne dlatego dla służby zdrowia zorganizował specjalną medyczną bibliotekę.

Legendarna lekarz ginekolog Emilia Paderewska- Chróścicka, nazywana „matką tysiąca dzieci” wspominała, że ks. Jerzy Popiełuszko przyszedł do kard. Stefana Wyszyńskiego na imieniny z bardzo symbolicznym prezentem: bucikami niemowlęcymi zrobionymi na drutach. Prymas od razu zrozumiał, co chciał w ten sposób wyrazić ks. Jerzy. Zresztą ks. Popiełuszko często powoływał się na nauczanie Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego w kwestii obrony życia. I do tego podejmował konkretne działania.

„Istnieje pilna potrzeba podejmowania konkretnych inicjatyw mających na celu udzielanie pomocy samotnym matkom, dziewczętom w ciąży, które wahają się, czy urodzić dziecko” – powiedział w wywiadzie.

Ksiądz Jerzy pomagał w szczególny sposób samotnym matkom, przygotowywał wyprawki dla nowonarodzonych dzieci, organizował paczki żywnościowe i ubraniowe, przekazywał lekarstwa dla dzieci. Każdy, kto pamięta czasu PRL-u, wie, jak trudno dostępne były to rzeczy.

Na to, że ks. Jerzy zasiał w ludziach troskę o poczęte życie, wskazują działania podjęte już po męczeńskiej śmierci kapłana.

„Przygotowywałem mowę pożegnalną środowiska lekarzy na pogrzeb ks. Jerzego. Bardzo mocno podkreśliłem w niej, jak bliska była temu kapłanowi obrona życia najmłodszych. Przemówienie zakończone było wezwaniem do ślubowania obrony dzieci przed narodzeniem, tak jak życzyłby sobie tego ks. Jerzy. Wszyscy obecni na uroczystościach pogrzebowych trzykrotnie zawołali: »Ślubujemy!«” – napisał Marian Jabłoński, lekarz, który działał w duszpasterstwie służby zdrowia prowadzonym przez ks. Popiełuszkę. Jego wspomnienia są dostępne na stronie Radia Maryja.

Niecałe dwa miesiące po śmierci księdza przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie powstał Ruch Obrony Życia im. ks. Jerzego Popiełuszki. Funkcjonuje prężnie do dziś. Co roku 14 września, w dniu urodzin ks. Jerzego, w żoliborskim kościele wierni podejmują się dziewięciomiesięcznej adopcji dziecka poczętego.

Pamiętny dzień związany z ks. Jerzym i obroną życia miał miejsce 23 kwietnia 1990 r., a więc w dniu, w którym kapłan-męczennik obchodził imieniny. To wtedy odbył się II Krajowy Zjazd „Solidarności”. W czasie jego trwania została przyjęta uchwała o ochronie życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. „Dziś zastanawialiśmy się nad prezentem dla ks. Jerzego Popiełuszki w dniu jego imienin. Ksiądz Popiełuszko był orędownikiem i inicjatorem ruchu obrony życia poczętego w naszym kraju i nie widzę piękniejszego prezentu w dniu jego imienin, jak właśnie podjęcie jednogłośnie tej uchwały” – powiedziała wtedy dr Barbara Frączek.

Przyjęto uchwałę o treści: „II Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ »Solidarność« opowiada się za prawną ochroną życia ludzkiego od momentu poczęcia”. Na stronie internetowej dr. inż. Antoni Zieba, jeden z czołowych obrońców życia, pisze: „niedługo później w środowisku medycznym nastąpiły wielkie, pozytywne zmiany: uchwalono nowy kodeks etyki lekarskiej, chroniący życie od poczęcia (w 1991 r.), wszystkie kliniki, a także większość szpitali odmówiły wykonywania aborcji, usłyszeliśmy potężny głos lekarzy: »Lekarz ma leczyć, a nie zabijać«”. Dr inż. Zięba nie ma wątpliwości, że pomaga w tej sprawie niebieskie wstawiennictwo ks. Jerzego, jego ofiara.

Od kilku lat konkretną realizacją przesłania ks. Jerzego o obronie życia jest konkurs o nagrodę im. ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży w wieku 14-19 lat. Konkurs o tematyce pro-life, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia z Krakowa, zgromadził już w kilku kategoriach około 6 tys. młodych ludzi z całej Polski. O kolejnej edycji można przeczytać na www.pro-life.pl.

 

Ewelina Steczkowska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 42 (576), 16 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter