29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od 600 lat w Kobyłce

Ocena: 0
5430
Sześć wieków historii, skarby barokowej architektury i sztuki oraz prężne duszpasterstwo tworzą wizerunek parafii Świętej Trójcy.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy parafię erygowano, pierwszy raz wymieniana jest w dokumentach z 1415 roku. Jednak jako ośrodek duszpasterski Kobyłka widnieje już na mapie diecezji – wtedy płockiej – z lat 1300-1350.

W Kobyłce odbywały się targi, na które zjeżdżała ludność z wielu stron. Dla niej zbudowano w XIV wieku jednonawowy, modrzewiowy kościół św. Anny, wokół którego Kobyłka zaczęła się rozrastać. Na swój dobry czas parafia czekała jednak trzy wieki. Staraniem bp. Marcina Załuskiego, sufragana płockiego, w latach 1740-1745 na miejscu starego kościoła stanęła okazała barokowa świątynia. Rodzony brat fundatora Józef Andrzej Załuski nazwał ją „kościołem tak wspaniałym, co by mógł stać w Rzymie”.

Przez trzy wieki kościół pozostawał kolejno pod zarządem jezuitów, bernardynów i duchowieństwa diecezjalnego; częściowo zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej, splądrowany i zamieniony w stajnię podczas wojen napoleońskich, dotknięty wojnami światowymi XX wieku z wojną 1920 roku, był i jest nadal pieczołowicie restaurowany. Stanowi dziś największą ozdobę Kobyłki.

Perła baroku

Świątynia otrzymała wykonane unikatową metodą kazeinową na suchym tynku freski na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach. Biskup Załuski sprowadził tu rzeźby znakomitych artystów i wiele relikwii, głównie wczesnochrześcijańskich świętych, z których i dziś wiele można zobaczyć w prezbiterium kościoła.

– Staramy się stopniowo przywrócić świątyni pełnię barokowego blasku – mówi ksiądz prałat Jan Andrzejewski, od 1997 roku proboszcz parafii. Na każdym kroku podkreśla dumę z perły, którą się opiekuje.
– W kościele kultywowano tradycje patriotyczne. Jako że bp Załuski był kanclerzem koronnym, przyjeżdżali tu na spotkania królowie, książęta i panowie. Przypomina o tym m.in. zrobiona w srebrze wieczna lampka przy prezbiterium, w kształcie trzech orłów w koronie. Tu w czasie zaborów odbywały się tajne komplety, w których uczestniczył m.in. Aleksander Głowacki (Bolesław Prus) – opowiada ks. Andrzejewski.

Świątynia ducha

Już ojcowie bernardyni zrobili z parafii miejsce stacyjne – jedno z siedmiu w Polsce, obok tak sławnych jak Kalwaria Zebrzydowska czy Góra Kalwaria. Bernardyni zbudowali tu – wzorem innych kalwarii – stacje Drogi Krzyżowej i Męki Pańskiej, z których zachowały się trzy, dziś funkcjonujące w Kobyłce jako przydrożne krzyże. Dlatego od początku przybywały tu i nadal przybywają pielgrzymki, zarówno ze względów religijnych, jak i artystycznych. W parafialnym muzeum można zobaczyć m.in. mszał z 1570 roku, stare kielichy czy tkane srebrną nicią i zrobione z pasów kontuszowych ornaty.

– Ale najważniejsze jest codzienne duszpasterstwo – mówi ksiądz prałat – bo na terenie parafii mieszka 15 tys. osób, których religijność wciąż mnie zaskakuje. To działa duch miejsca, duch tej świątyni. Co niedzielę na ośmiu Mszach Świętych kościół jest pełen; przychodzi ok. 5 tys. ludzi. Mamy 20 grup parafialnych. Najliczniejsza to stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, które liczy ok. 500 członków. Jest m.in. 26 Kółek Żywego Różańca, dwa chóry, Kościół Domowy itd. Samych ministrantów jest ok. 120 – mówi z dumą ksiądz prałat.

Bazylika mniejsza

Już w 1999 roku parafia zaczęła – ze wsparciem kolejnych ordynariuszy diecezji warszawsko-praskiej – starać się dla swojej świątyni o godność bazyliki. Przy okazji spełniania warunków architektonicznych do otrzymania tego tytułu odnowiono dolny kościół, gdzie znajduje się kaplica całodziennej adoracji.

„Perłę baroku” ostatecznie podniesiono do miana bazyliki mniejszej w czerwcu 2011 roku. Tak więc można tu przyjechać i nie tylko zwiedzić, poznać jej historię, ale także pomodlić się i uzyskać odpust zupełny. Ksiądz prałat Jan Andrzejewski wszystkich serdecznie zaprasza. Już za tydzień rozpocznie się tu VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Perła Baroku”. Informacje na trzeciej stronie okładki „Idziemy”.


Pierwsza parafia w Kobyłce
rozciągała się od dzisiejszej stołecznej Pragi aż po Klembów. Powstały z niej 23 parafie, m.in. na terenie Marek, Ząbek, Zielonki, Wołomina, Cygowa (dziś Poświętne), Majdanu, Helenowa, Ossowa i Zagościńca.

OBCHODY 600 LAT PARAFII ŚW. TRÓJCY W KOBYŁCE

7 czerwca o godz. 18 uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC, na którą zaproszeni są szczególnie duszpasterze i wierni 23 parafii wyodrębnionych z terenu parafii kobyłeckiej. Po Eucharystii koncert, poczęstunek i inne atrakcje w ogrodach parafii dla wszystkich przybyłych. Uroczystości będą transmitowane przez TV Trwam i Radio Maryja.


Radek Molenda
fot. Radek Molenda, ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 23 (506), 7 czerwca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter