20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od gliny do świątyni

Ocena: 0
249

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Markach w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

fot. Magdalena Prokop-Duchnowska

Kiedy niczym grzyby po deszczu w Markach zaczęły wyrastać nowe osiedla, w miejscowym kościele św. Izydora zrobiło się ciasno. Aby zapewnić odpowiednią opiekę duszpasterską, z części parafii wydzielono nową – pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Erygował ją 29 czerwca 2004 r. bp Kazimierz Romaniuk. Proboszczem został ks. Dariusz Gugała, wcześniej wikariusz w parafii macierzystej. – Od dwudziestu lat są ze mną służba kościelna, ministranci i wspólnoty różańcowe – mówi. – Jestem wdzięczny, że razem przetrwaliśmy trudne początki brodzenia w glinie, błocie i śmieciach.

Kościół i plebania znajdują się na terenach dawnych cegielni. Było to odludzie z dołami pełnymi odpadów – pozostałości po gliniankach. Prace budowlane trzeba było poprzedzić wywozem wywrotek śmieci. Drogę prowadzącą bezpośrednio do kościoła utwardzono dopiero półtora roku temu. – Zanim wyłożono ją kostką, przez błoto przedzieraliśmy się w założonych na buty foliowych ochraniaczach – uśmiecha się na to wspomnienie Krystyna Koseska, która od pierwszych dni istnienia parafii bierze aktywny udział w jej życiu. – Mimo że warunki były, jakie były, uczestników Mszy Świętej nie brakowało – dodaje.

Za sprawą ks. prałata Henryka Dróżdża, proboszcza u św. Izydora, na terenie nowej parafii powstała plebania w stanie surowym, wraz z kaplicą. Ksiądz Gugała od początku uważał, że do budowy plebanii, a w przyszłości kościoła potrzebna jest przede wszystkim łaska Boża i życzliwość parafian. To właśnie mieszkańcy Marek ufundowali cegły na budowę kościoła. Ofiarowali też m.in. transport, żyrandole i szafę na naczynia liturgiczne.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 24 (969), 16 czerwca 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 21 czerwca 2024


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter