25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od konfliktu do wspólnoty

Ocena: 0
2159
Kościół katolicki i Światowa Federacja Luterańska opublikowały 17 czerwca wspólny dokument na temat 500. rocznicy reformacji.
Opatrzony tytułem „Od konfliktu do wspólnoty – wspólne katolicko-luterańskie obchody rocznicy Reformacji w 2017 roku” dokument liczy 90 stron. Obecny na prezentacji dokumentu kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, zaznaczył jednak, że obchodząc rocznicę reformacji nie możemy świętować podziału Kościoła, ale możemy spróbować poszukać dróg do wspólnej przyszłości.

– To bardzo ważny krok w procesie gojenia ran, którego wszyscy potrzebujemy i o który wszyscy się modlimy – powiedział sekretarz generalny federacji pastor Martin Junge. Z kolei zdaniem ks. Matthiasa Turka odpowiedzialnego w Watykanie za dialog z luteranami, dokument ten jest prawdziwym kamieniem milowym w dwustronnych relacjach. – Po tak wielu stuleciach konfliktów i nieporozumień, które były nawet przyczyną wojen, będzie to pierwsza rocznica reformacji, którą będziemy obchodzić razem, ekumenicznie – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Turk. – Nasza komisja dwustronna zatwierdziła również materiały liturgiczne dla wspólnych nabożeństw ekumenicznych. W ten sposób chcemy zastosować w praktyce to, co udało się nam wyjaśnić na szczeblu teologicznym. Liturgie te będą zawierały cytaty z dokumentów, czytania biblijne, a także intencje modlitwy, w tym również modlitwa o przebaczenie wszelkiego zła, którego się dopuściliśmy przeciwko sobie nawzajem.

Dokument składa się z trzech części: pierwsza wyraża wdzięczność za wielkie postępy ekumeniczne, jakie się dokonały w ciągu minionego półwiecza, druga część to ubolewanie z powodu tego, co się wydarzyło w ciągu 500 lat, zwłaszcza wojen religijnych, a także wejścia na drogę radykalnej sekularyzacji, wreszcie część trzecia wskazuje, jakie należy podjąć kroki na przyszłość.

Dokument zaznacza, że w luteranach i katolikach wzrasta świadomość, że szesnastowieczne spory się skończyły, a powody dla wzajemnego potępienia swej wiary upadły. Mimo nadal istniejących między różnic łączy ich wiara w Jezusa, która inspiruje do bliższej współpracy w głoszeniu Ewangelii w coraz bardziej pluralistycznym świecie.

KAI
Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter