5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od wyrzeczenia do spotkania

Ocena: 0
776

– Modlitwa, post i jałmużna pomagają nam otworzyć się na miłość Boga – podkreślił bp Marek Solarczyk.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W Środę Popielcową biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył porannej Mszy świętej w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Dzisiejsza liturgia rozpoczyna w Kościele katolickim czterdziestodniowy Wielki Post, przygotowujący do świąt wielkanocnych.

– Niech będzie to dla nas czas przemiany serc i życia – powiedział w czasie Eucharystii bp Solarczyk. Nawiązując do słów proroka Joela zachęcał do spojrzenia na praktyki pokutne jako środki pomagające głębiej otworzyć się na Boga. – Czyż modlitwa nie jest spotkaniem z kochającym nas Ojcem? By jednak do niego doszło, potrzeba naszego odosobnienia i otwarcia swojego wnętrza. Często wiąże się to z jakimś wyrzeczeniem, czyli czymś, co my popularnie nazywamy postem – zauważył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że rezygnacja z pewnych aktywności rozwija w człowieku cnotę nadziei. – Ostatecznie rzecz biorąc, umiejętność naszego wyrzeczenia się, ograniczenia czy aktywności wyraża nadzieję na odkrycie czegoś o wiele głębszego niż to, z czego rezygnujemy – tłumaczył bp Solarczyk. Wspomniał, że następnym krokiem w życiu wiary jest wyjście ku drugiemu z darem miłości, czego wyrazem jest praktyka jałmużny.

W czasie Mszy świętej wierni przystąpili do obrzędu posypania głów popiołem, przygotowywanym z gałązek poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17; Ps 119,157,160.161 i 165.166 i 168; Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter