1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oddałbym życie za pokój Europy

Ocena: 0
3075

Pius X przeszedł do historii jako papież Eucharystii i odnowy ruchu liturgicznego. Mija właśnie setna rocznica jego śmierci.

Umierał godzinę po północy 20 sierpnia 1914 r., w niezwykle dramatycznych dla świata okolicznościach, zaledwie kilka tygodni po rozpoczęciu I wojny światowej. „Chętnie oddałbym swe życie, gdybym przez to mógł odkupić pokój Europy” – pisał krótko przed śmiercią. Nie było tajemnicą, że 79-letni papież leczył się kardiologicznie, ale bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie płuc, którego lekarzom nie udało się opanować.

Giuseppe Melchiorre Sarto urodził się 2 czerwca 1835 r. w Riese na terenie diecezji Treviso w skromnej wielodzietnej rodzinie. Jego ojciec był krawcem i listonoszem. W 23. roku życia Giuseppe ukończył seminarium duchowne w Padwie i przyjął święcenia kapłańskie. Dziewięć lat później został proboszczem w Salzano. Szybko jednak zwrócił na siebie uwagę władz kościelnych, z czym wiązały się awanse na coraz wyższe stanowiska w Kościele. Najpierw został kanonikiem, potem ojcem duchowym w seminarium w Treviso, egzaminatorem synodalnym, sędzią w sądzie kościelnym, wikariuszem generalnym, a w 1884 r. biskupem Mantui, zaniedbanej wówczas duszpastersko diecezji. Wielu jej wiernych było pod wpływem masonerii i liberalizmu. W ciągu dziewięciu lat nowemu biskupowi udało się dwukrotnie odbyć wizytację wszystkich tamtejszych parafii i zwołać synod diecezjalny. Osobiście nauczał wiernych katechizmu, niestrudzenie głosił kazania, spowiadał. Ogromną wagę przywiązywał do właściwej formacji duchowieństwa.

W 1893 r. z woli Leona XIII został patriarchą Wenecji i kardynałem. Tu również zwołał Synod, Kongres Eucharystyczny, popierał organizacje dobroczynne i społeczne. Prowadził bardzo skromny tryb życia i zawsze dbał o najbiedniejszych.

Po śmierci Leona XIII, podczas konklawe 4 sierpnia 1903 r. – w którym uczestniczyło 62 kardynałów – został wybrany na papieża. W swojej posłudze Piotrowej, którą wypełniał pod hasłem „Odnowić wszystko w Chrystusie”, zajął się reformą wewnętrznego życia Kościoła, jego ustroju i administracji. Szczególną wagę przywiązywał do kształcenia duchowieństwa, nauki religii i działalności stowarzyszeń katolickich, które znał z doświadczenia we włoskich diecezjach.

Dokonał reformy prawa kanonicznego. I choć nowy Kodeks Prawa Kanonicznego ogłoszono już za pontyfikatu Benedykta XV w 1917 r. a więc trzy lata po śmierci Piusa X, to był on jednak owocem prac komisji powołanej już w 1904 r. Na jej czele stał kard. Pietro Gasparri, kanonista, główny twórca KPK, obowiązującego do 1983 r.

Pius X zachęcał do częstej, nawet codziennej Komunii Świętej. W praktyce tej widział skuteczny środek dla rozwoju życia religijno-obyczajowego. Dopuszczał do I Komunii Świętej dzieci, „w mniej więcej siódmym roku życia, a w szczególnych warunkach wcześniej lub później”.

W 1908 r. zreformował Kurię Rzymską. Obejmowała wtedy 10 kongregacji (Święte Oficjum, Konsystorialna, Sakramentów, Zakonów, Rozkrzewiania Wiary, Indeksu, Obrzędów, Ceremonii, Nadzwyczajnych Spraw Kościoła i Studiów Kościelnych), 3 trybunały i 6 urzędów.

W jednej z konstytucji apostolskich Commissum nobis groził karą ekskomuniki władcy świeckiemu, który zgłaszałby weto przy wyborze papieża. W ten sposób nawiązywał do własnego konklawe, podczas którego kard. Jan Puzyna z Krakowa w imieniu cesarza austriackiego Franciszka Józefa I wyraził sprzeciw wobec ewentualnego wyboru sekretarza stanu kard. Mariano Rampolli di Tindaro na papieża. I choć głos Puzyny wywołał ogólne poruszenie i protesty Kolegium Kardynalskiego, to mający najwięcej głosów w kilku pierwszych głosowaniach na konklawe kard. Rampollla nie został jednak ostatecznie wybrany.

Pius X miał też zasługi dla rozwoju muzyki kościelnej. Najdoskonalszym jej wzorem – uważał – jest klasyczna muzyka polifoniczna i śpiew gregoriański. W 1911 r. utworzył Wyższą Szkołę Śpiewu Gregoriańskiego i Muzyki Sakralnej, przekształconą później w istniejący do dziś Papieski Instytut Muzyki Sakralnej.

Zachęcał do badań nad Biblią i w tym celu założył w 1909 r. Papieski Instytut Biblijny w Rzymie. Wśród kanonizowanych przez niego świętych byli m.in. Jan Vianney, Klemens Dworzak i Joanna d’Arc, a wśród beatyfikowanych o. Melchior Grodziecki. Po świętokradczej kradzieży w 1909 r., ofiarował nowe korony dla obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Pius X w sposób niepozostawiający wątpliwości potępił modernizm, który nazwał „trucizną wszelkich herezji”, a dzieła przesiąknięte tą ideologią umieścił w Indeksie Ksiąg Zakazanych. Katolikom, którzy głosili idee modernistyczne groził klątwą, a profesorom uczelni katolickich oraz duchownym katolickim nakazał składać Przysięgę Antymodernistyczną. W swoich encyklikach potępiał także masonerię, agnostycyzm i immanentyzm.

Położył też duże zasługi dla Akcji Katolickiej, której był prekursorem. Zdecydowanie był jednak przeciwny udziałowi włoskich organizacji katolickich w życiu politycznym państwa. Tzw. rozdział Kościoła od państwa, a zwłaszcza jak realizowano go wówczas we Francji, Hiszpanii i Portugalii, uważał za „wielkie nieszczęście”.

Skromny, oddany jedynie Bogu i Kościołowi, pisał w testamencie: „Ubogim się urodziłem, ubogim żyłem, ubogim chcę umrzeć”. Pochowany jest w Bazylice św. Piotra.

Papież Pius XII dokonał jego beatyfikacji (3 czerwca 1951) i kanonizacji (29 maja 1954).
 

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 34 (466), 24 sierpnia 2014 r.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter