25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oddani w ręce ludzi

Ocena: 0
4713

Wzgardziłem królestwem ziemskim i wszelką ozdobą doczesną dla Miłości Pana mojego Jezusa Chrystusa, Którego poznałem, Któremu zaufałem, Którego miłuję – wyśpiewało w I niedzielę Wielkiego Postu jedenastu kleryków III roku seminarium duchownego archidiecezji warszawskiej, którzy w kościele seminaryjnym przyjęli z rąk ks. rektora WMSD Wojciecha Bartkowicza strój duchowny.

fot. Radek Molenda

Podczas uroczystej Mszy Świętej w sutanny i koloratki obłóczono alumnów: Mikołaja RafałaDerentowicza, MateuszaGiszczaka, Przemysława Kocika, Jana Lecha, Mateusza Konrada Mickiewicza, KarolaOknińskiego, Adama Rzeczkowskiego, Andrzeja Leszka Sokołowskiego, Kacpra TadeuszaŚwierzowicza, Adama Macieja Wątróbskiego oraz Pawła Zienkiewicza.

W homilii ksiądz rektor nawiązał do fragmentu Ewangelii o wyjściu Jezusa na pustynię. – Jezus nie bał się, że na pustyni spotka nie tylko aniołów, ale także dzikie zwierzęta i demona. Wraca z pustyni i mówi nam wszystkim: „jestem gotów, nie boję się iść do ludzi, jestem mocniejszy od dzikich zwierząt i demonów” – mówił ks. Bartkowicz do mających przyjąć strój duchowny, przyrównując następnie do pustyni czas życia seminaryjnego przyszłych kapłanów. – Wracając z tej pustyni wy również staniecie się dla ludzi znakiem Boga, a zewnętrznym symbolem bycia znakiem jest sutanna – przekonywał. Przywołał także słowa kard. Kazimierza Nycza, który dzień wcześniej spotkał się ze starszymi kolegami obłóczanych przygotowującymi się do święceń diakonatu i prezbiteratu w archidiecezji warszawskiej: choć sutanna wyróżnia Was spośród ludzi, ma Was nigdy od ludzi nie oddzielać. – Podobnie Wy. Sutanna nie oddziela Was od ludzi, ale Was oddaje w ręce ludzi! Sutanna oznacza: jestem gotów do służby – przekonywał.

Znajomych i bliskich obłóczonych kleryków ksiądz rektor prosił: gdy zobaczycie ich przemienionych przez nałożenie sutanny, mówicie im, jak bardzo są potrzebni. – Bądźcie dla nich, na ich pustyni, aniołami przeciwstawiającymi się szeptowi demona walczącymi z ich powołaniem. Mówi się czasem, że każdy człowiek ma swojego demona stróża. Ksiądz ma ich pięciu, a kleryk przynajmniej trzech. I bardzo walczą, chytrze pracują, by ten projekt zwany powołaniem w życiu księdza czy kleryka się nie powiódł – mówił ks. Bartkowicz, prosząc wszystkich zebranych o modlitwę za nowoobłóczonych. – Bądźcie aniołami szepczącymi im do ucha Dobrą Nowinę teraz, i za rok, i za pięć, dziesięć i za pięćdziesiąt lat. Mówicie im, że są potrzebni, wybrani i umiłowani przez Boga. Że Bóg, Kościół i my wszyscy na nich liczymy – apelował.

A na koniec ks. rektor prosił samych obłóczonych, by nigdy nie zapomnieli o słowach pieśni, którą w czasie przyjmowania stroju duchownego przyjmują: „Wzgardziłemkrólestwem ziemskim i wszelką ozdobą doczesną dla Miłości Pana mojego Jezusa Chrystusa, Którego poznałem, Któremu zaufałem, Którego miłuję”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter