21 stycznia
wtorek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odłóż nałogi, weź krzyż

Ocena: 4.85
1245

W Akademiku Praskim 5 października zainaugurowano spotkania w ramach Szkoły Wyzwolenia. Organizowana przez Diakonię Wyzwolenia diecezji warszawsko-praskiej akcja ma na celu zwrócenie uwagi młodzieży na kwestię ludzkiej godności oraz to, co tę godność człowiekowi odbiera.

Fot. Wojciech Laskowski

Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „Odłóż nałogi, weź krzyż”. Błażej Sawionek, jeden z organizatorów spotkania, na początku prosił młodych ludzi o autorefleksję w związku z pytaniem: dlaczego chcemy być wolni? Następnie podzielono się swoimi odpowiedziami i wywiązała się nad nimi dyskusja. Jednym z ważniejszych, płynących z niej wniosków było odkrycie niektórych młodych ludzi, że „wolność wiąże się z odpowiedzialnością, tymczasem wielu ludzi bardzo często boi się wziąć na siebie jakąkolwiek odpowiedzialność”.

W kontekście wolności rozmawiano także o asertywności, która jest dzisiaj często źle rozumiana.

W asertywności chodzi o to, by wyrażać swoje opinie, dbać o swoje sprawy jednocześnie nie ograniczając wolności ani swojej, ani wolności innych

- tłumaczyli prowadzący spotkanie.

Błażej Sawionek opowiedział także historię naukowca, który w restauracji zawsze miał problem z wybraniem deseru. Pewnego dnia zdecydował jednak, że zawsze na deser będzie brał mus czekoladowy.

Czy zachowanie tego naukowca jest przejawem wolności, czy jednak wolność to możliwość wybierania?

- pytał uczestników spotkania. Tłumaczył także, że relacje człowieka z innymi ludźmi oraz z Bogiem muszą zawsze opierać się na wolności. - Inaczej jaką mamy szansę na miłość?

Druga część pierwszego spotkania w ramach Szkoły Wyzwolenia rozpoczęła się od rozmowy na temat Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – ruchu dobrowolnej abstynencji w intencjach tych ludzi, którzy przeżywają w swoim życiu jakieś zniewolenia. W tym kontekście rozmawiano o nałogach – czym są i do czego doprowadzają?

Nałogi odciągają nas od rzeczy, które powinniśmy robić, i wartości, którymi chcielibyśmy żyć. Zniechęcają nas do brania naszego krzyża oraz pójścia za naszym Zbawicielem

- przekonywał Błażej Sawionek, a całe spotkanie podsumował stwierdzeniem, że:

każda rzecz czy sytuacja, która sprawia, że nie biorę mojego krzyża, tj. nie podejmuję jakiegoś zobowiązania, nie wypełniam jakiejś powinności, która wynika z codziennego życia oraz jest zgodna z planem Pana Boga - to właśnie jest mój nałóg. Muszę więc się od tego odwrócić.

Spotkanie zakończyło się Eucharystią, której przewodniczył opiekun Diakoni Wyzwolenia Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marcin Wojtczak, oraz osobistym błogosławieństwem „na drogę wyzbywania się w swoim życiu tego, co uwłacza ludzkiej godności”.

Na zakończenie Mszy Św. każdy z przybyłych mógł przyjąć indywidualne błogosławieństwo. Opiekun Diakoni Wyzwolenia postawił przed uczestniczącymi w Najświętszej Ofierze zadanie:

Niech ten krok, który zrobicie, aby przyjąć to błogosławieństwo, będzie krokiem ku wolności. Niech to błogosławieństwo od samego Boga Was prowadzi w wyzbywaniu się tego co uwłacza ludzkiej godności.

Kolejne spotkanie w ramach Szkoły Wyzwolenia odbędzie się 26 października w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego Arka przy ul. Grochowskiej 194/196.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Syn Człowieczy jest Panem szabatu
Dziś w Kościele: wtorek, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 16,1-13; Ps 89,20-22.27-28; Mk 2,23-28
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -