25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odnów oblicze! - 14. rocznica śmierci Jana Pawła II

Ocena: 5
1487

2 kwietnia przypada 14. rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym dniu o godzinie 21.15 na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się tradycyjne czuwanie połączone z refleksją nad nauczaniem Jana Pawła II. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Odnów oblicze!”.

Fot. Matriały promocyjne

W każdą rocznicę śmierci papieża jesteśmy z warszawiakami na placu Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy trwają w zadumie, wspominają wydarzenia z 2 kwietnia 2005 roku. Co ciekawe, coraz częściej zabierają też ze sobą swoje dzieci, tłumacząc im, jakie znaczenie miały dla Polaków tamte chwile. – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II i dodaje: Zarówno ta szczególna data, jak i organizowane przez nasze Centrum przez cały rok działania w obszarze kultury, projekty artystyczne czy praca ze stypendystami są właśnie po to, by pokazywać przenikliwość i aktualność spojrzenia papieża na człowieka i otaczający go świat. Jako warszawska instytucja kultury zachęcamy, by do papieskiego dorobku sięgać i wchodzić w twórczy dialog z myślą Karola Wojtyły. Michał Senk dodaje także – Wciąż odbieramy sygnały, że takie spotkania są  bardzo potrzebne warszawiakom – zarówno tym, którzy utożsamiają się z pokoleniem JP2, i tym, którzy poszukują ambitnych projektów kulturalnych, w końcu młodzieży i dzieciom, które tak jak Stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, odnajdują w dorobku papieża ważne i aktualne wskazówki.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza warszawiaków do refleksji nad słowami papieża, które padły 40 lat temu podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Hasło tegorocznych obchodów 2 kwietnia „Odnów oblicze!” nawiązuje bezpośrednio do pamiętnego wezwania Jana Pawła II: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.
Mamy świadomość, że odnowa oblicza dokonuje się przede wszystkim przez odnowienia serca. Tej odnowy wszyscy dzisiaj potrzebujemy – mówi Marcin Nowak, koordynator wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II. Bez tej odnowy i stworzenia w sercu przestrzeni dla drugiej osoby, nie będziemy w stanie myśleć o dobru wspólnym i podejmować działania, które będą wyrazem odpowiedzialnej troski o życie swoje, swojej rodziny, lokalnej wspólnoty. To właśnie chcemy sobie i warszawiakom przypomnieć podczas tegorocznych obchodów 2 kwietnia.

W trakcie czuwania na placu Piłsudskiego warszawiacy będą mogli posłuchać fragmentów homilii Jana Pawła II  i kompozycji wykonanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Udział w wieczornym czuwaniu potwierdził także metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Po zmierzchu, na budynku Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna grafika, zaś o godzinie 21.37, jak co roku zabrzmi utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza z Garnizonu Warszawa.

Partnerem technologicznym obchodów 14. rocznicy śmierci papieża jest firma EPSON, która użyczyła swoich projektów na potrzeby grafiki, która będzie wyświetlona na pl. Piłsudskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 października

Niedziela, XXX Tydzień zwykły
«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 22,20-26; Ps 18, 2-4.47 i 51ab; 1 Tes 1,5c-10; Mt 22,34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Prawo miłości - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter