5 grudnia
czwartek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpust na Jasnej Górze

Ocena: 0
2140
Wyścig za stylem życia bez Boga, bez etyki i zasad moralnych, brak kultury i agresja także wśród partii politycznych to droga do samozagłady – mówił 3 maja na Jasnej Górze abp Józef Michalik w czasie Mszy Świętej odpustowej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że znane są historie narodów bogatych, wykształconych, kulturalnych, które zniknęły z historii, bo zabrakło im siły ducha, woli życia etycznego, moralnego. – Niepokoić musi i niepokoi brutalizacja życia publicznego i eliminacja Pana Boga z życia społeczeństwa – mówił arcybiskup. – Musi niepokoić brak kultury i agresja, gdziekolwiek widziana, która się staje hańbą ojczyzny. To jest kierunek donikąd – przestrzegał.

Arcybiskup Michalik wskazywał na maryjność narodu polskiego, na opiekę Matki Bożej, która towarzyszy nam przez historię, na zwycięstwa odniesione w Jej imię. Dowodem Bożej opieki nad światem były pontyfikaty Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, „proroka nowych czasów, demaskującego jawne i ukryte niebezpieczeństwa dyktatury moralnego relatywizmu”. Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę, że cały świat z zainteresowaniem przyjął wybór papieża Franciszka, który mówi ważne rzeczy o roli modlitwy, godności ludzkiej pracy, woła o pomoc dla biednych, przestrzega przed zanikaniem kultury pracy, a szerzeniem kultury lenistwa. – To nie Kościół na całym świecie gromadzi bogactwa i to nie Kościół krzywdzi biednych – podkreślił abp Michalik.

Arcybiskup wskazywał, że dzięki „prostym ludziom, pogardzanym przez potentatów ideologii antykościelnych” funkcjonują dziś w Polsce radia diecezjalne i zakonne, działa telewizja Trwam i tyle innych dobrych dzieł. – Korzystajmy z tych zdobyczy mądrze i odważnie, czytajmy katolickie tygodniki „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy” i inne oraz sięgajmy po katolicką książkę. Nie kupujmy wrogo nastawionych do wiary i Kościoła gazet, bo w ten sposób popieramy ich ideologię – apelował abp Michalik.

W przeddzień uroczystości, 2 maja 2013 r., odbyło się w Częstochowie zebranie biskupów diecezjalnych. Było to pierwsze spotkanie biskupów polskich po wyborze Ojca Świętego Franciszka. Biskupi wyrazili wdzięczność Duchowi Świętemu za osobę nowego Papieża.

Biskupi przypomnieli, że w czwartek 23 maja br. po raz pierwszy obchodzone będzie święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Biskupi zapowiedzieli wspólne modlitwy z grekokatolikami za ofiary zbrodni wołyńskiej. Przyjęli też sprawozdanie zespołów pracujących nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w nowy sposób wspierania dzieł kościelnych poprzez dobrowolny odpis z podatku od osób fizycznych.

Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, Dzień Powszedni 
+ Czytania liturgiczne (rok A, II)(Iz 26, 1-6),  (Ps 118 (117), 1bc i 8-9. 19-20. 21 i 25. 26-27a (R.: por. 26a)), (Mt 7, 21. 24-27)
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -