17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpust na Jasnej Górze

Ocena: 0
2135
Wyścig za stylem życia bez Boga, bez etyki i zasad moralnych, brak kultury i agresja także wśród partii politycznych to droga do samozagłady – mówił 3 maja na Jasnej Górze abp Józef Michalik w czasie Mszy Świętej odpustowej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że znane są historie narodów bogatych, wykształconych, kulturalnych, które zniknęły z historii, bo zabrakło im siły ducha, woli życia etycznego, moralnego. – Niepokoić musi i niepokoi brutalizacja życia publicznego i eliminacja Pana Boga z życia społeczeństwa – mówił arcybiskup. – Musi niepokoić brak kultury i agresja, gdziekolwiek widziana, która się staje hańbą ojczyzny. To jest kierunek donikąd – przestrzegał.

Arcybiskup Michalik wskazywał na maryjność narodu polskiego, na opiekę Matki Bożej, która towarzyszy nam przez historię, na zwycięstwa odniesione w Jej imię. Dowodem Bożej opieki nad światem były pontyfikaty Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, „proroka nowych czasów, demaskującego jawne i ukryte niebezpieczeństwa dyktatury moralnego relatywizmu”. Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę, że cały świat z zainteresowaniem przyjął wybór papieża Franciszka, który mówi ważne rzeczy o roli modlitwy, godności ludzkiej pracy, woła o pomoc dla biednych, przestrzega przed zanikaniem kultury pracy, a szerzeniem kultury lenistwa. – To nie Kościół na całym świecie gromadzi bogactwa i to nie Kościół krzywdzi biednych – podkreślił abp Michalik.

Arcybiskup wskazywał, że dzięki „prostym ludziom, pogardzanym przez potentatów ideologii antykościelnych” funkcjonują dziś w Polsce radia diecezjalne i zakonne, działa telewizja Trwam i tyle innych dobrych dzieł. – Korzystajmy z tych zdobyczy mądrze i odważnie, czytajmy katolickie tygodniki „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy” i inne oraz sięgajmy po katolicką książkę. Nie kupujmy wrogo nastawionych do wiary i Kościoła gazet, bo w ten sposób popieramy ich ideologię – apelował abp Michalik.

W przeddzień uroczystości, 2 maja 2013 r., odbyło się w Częstochowie zebranie biskupów diecezjalnych. Było to pierwsze spotkanie biskupów polskich po wyborze Ojca Świętego Franciszka. Biskupi wyrazili wdzięczność Duchowi Świętemu za osobę nowego Papieża.

Biskupi przypomnieli, że w czwartek 23 maja br. po raz pierwszy obchodzone będzie święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Biskupi zapowiedzieli wspólne modlitwy z grekokatolikami za ofiary zbrodni wołyńskiej. Przyjęli też sprawozdanie zespołów pracujących nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w nowy sposób wspierania dzieł kościelnych poprzez dobrowolny odpis z podatku od osób fizycznych.

Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -