23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odrodzeni

Ocena: 0
1949

Charyzmat bemowskiej parafii kształtuje się wokół duchowości św. o. Pio i św. Rity. Księża przykładają też dużą wagę do formacji duchowej ojców i matek.

fot. Patryk Lubryczyński

Parafia św. Łukasza Ewangelisty położona jest wzdłuż głównej bemowskiej arterii – ulicy Powstańców Śląskich. Kościół znajduje się na obrzeżach największych osiedli, gdzie mieszkają najczęściej małżeństwa w młodym i średnim wieku. Proboszcz ks. prałat Jan Popiel podkreśla, że korzenie parafian sięgają całej Polski. – W okresie świątecznym brakuje nam ministrantów, którzy odwiedzają rodziny poza Warszawą. Konsekwencją sytuacji jest mała liczba chrztów świętych w samą Wielkanoc, za to kilkanaście odbywa się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, gdy znaczna część parafian wraca z wyjazdów – komentuje. Część dzieci oraz młodzieży przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania gdzie indziej. Gdy rozrastały się bloki mieszkaniowe i przybywało osób, zmieniły się okręgi szkolne, obecnie na obszarze parafii jest tylko jedna szkoła podstawowa. Najmłodsi często czują się bardziej związani emocjonalnie ze swoimi katechetami szkolnymi i rówieśnikami z klasy, dlatego chcą przystępować do sakramentów poza własną parafią – analizuje ksiądz proboszcz. Niższa frekwencja dotyczy także dorosłych parafian, z 18 tys. mieszkańców parafii praktykuje ok. 2 tys. – Księża niejednokrotnie słyszą od wiernych, że w kościele są po raz pierwszy od początku epidemii – wyjaśnia ks. Jan.

Świeccy licznie uczestniczą w święcie patronalnym parafii. Przed odpustem parafialnym rozprowadzane są wśród nich egzemplarze Pisma Świętego. Ostatnie uroczystości odpustowe odbywały się już w nowej świątyni, która od 2005 r. jest w budowie.

 


OJCOWIE I MATKI

W parafii prężnie działają grupy formacyjne dla ojców i matek. Parafianka Marysia Skwira opowiada, że jakiś czas temu zauważyła potrzebę formacji dla kobiet. Wraz z s. Olgą Szwałek z Ruchu Szensztackiego utworzyły parafialny oddział Ligi Matek Szensztackich. – Spotkania z innymi matkami wnoszą do mojego życia ogromną siłę duchową w przezwyciężaniu codziennych problemów. Oddajemy życie Matce Bożej, a siostra proponuje nam zróżnicowaną tematykę zajęć. Ostatnio rozmawiałyśmy o kobiecości i „wychowaniu” uczuć. Dzięki wspólnocie jestem w stanie bardziej zrozumieć siebie jako kobietę i kształtować więź z Bogiem – dodaje Marysia Skwira.

Kolejną propozycją jest grupa Matek w Modlitwie, które dzielą się doświadczeniem macierzyństwa, tworząc przestrzeń do integracji i modlitwy odpowiadającej kobiecej wrażliwości. Opiekę duchową nad wspólnotą sprawuje wikariusz ks. Konrad Zawłocki.

Uzupełnieniem jest Wspólnota Ojców pw. św. Józefa, panowie umacniają się i wzajemnie wspierają w bożym przeżywaniu ojcostwa. Przechodzą męską formację duchową, w której ważnym elementem jest wspólna modlitwa różańcowa. – Podczas uroczystości parafialnych matki gromadzą się wokół feretronów Maryi, a ojcowie – św. Józefa – zauważa ks. Popiel.

Warto zwrócić uwagę, że rozwija się również parafialna grupa młodzieżowa „2Piętro” pod opieką wikariusza ks. Bartosza Skawińskiego, niedawno przy wspólnocie powstał zespół wokalno-muzyczny. Wierni są także czuli na potrzeby innych ludzi, w ramach akcji Caritas Polska Rodzina Rodzinie pomagają finansowo na stałe trzem rodzinom z syryjskiego Aleppo. W ten sposób doposażają rodzinne warsztaty pracy, zapewniają żywność i wodę.

 


PRZYCIĄGANIE ŚWIĘTYCH

Poprzednia, drewniana świątynia została podpalona i doszczętnie spłonęła 24 września 2004 r., do dziś nie ustalono sprawców. Ksiądz proboszcz wspomina, że dzień przed tragedią parafia przeżywała uroczyste przekazanie relikwii św. o. Pio przywiezionych z sanktuarium w San Giovanni Rotondo we Włoszech. – Można mówić o cudzie, ponieważ w przedziwny sposób ocalał relikwiarz św. o. Pio. Jeden z ówczesnych kleryków po pożodze znalazł relikwie jedynie zarysowane i okopcone. Fakt jest tym bardziej zadziwiający, że znajdowały się w sejfie razem z kielichami liturgicznymi, które uległy stopieniu – odtwarza wydarzenie duchowny. Od tego momentu święty z Pietrelciny jest nieoficjalnym patronem parafii.

W lipcu 2021 r. uroczyście wprowadzono do parafii następne relikwie, św. Rity z Cascii, co spowodowało większe zainteresowanie świętą wśród parafian. – Autentycznie żyjemy duchowością o. Pio i św. Rity z Cascii, z kultu obydwojga wypływa dla wiernych silna wiara – zgadza się Marysia Skwira. Powstał zwyczaj, że we wspomnienia liturgiczne świętych chór parafialny przygotowuje oprawę muzyczną ze specjalnymi utworami na cześć orędowników. Ponadto każdego 22. dnia miesiąca odprawiana jest Eucharystia za wstawiennictwem św. Rity, z nowenną i błogosławieństwem róż, a dzień później Msza święta ku czci św. o. Pio, z intencjami składanymi przez parafian.

Parafia św. Łukasza Ewangelisty
ul. Górczewska 176, Warszawa
www.swlukasz.waw.pl | www.facebook.com/swlukasz.bemowo

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter