29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty do Polaków: niech "Różaniec do Granic Nieba" wyjedna dar pojednania

Ocena: 0
1576

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek zachęcił Polaków do włączenia się w modlitwę różańcową w intencji Ojczyzny, o pojednanie i pokój. W wygłoszonej katechezie Papież podkreślił moc modlitwy. Zwrócił uwagę, że „bez życia wewnętrznego stajemy się powierzchowni, wzburzeni, niespokojni; uciekamy od rzeczywistości, a także od siebie samych".

Fot. cathopic.com

Publikujemy słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

W tym tygodniu w całej Polsce, Wasze rodziny i parafie jednoczy wspólna modlitwa: „Różaniec do Granic Nieba”.

Niech to błaganie, zanoszone do nieba przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej, wyjedna uzdrowienie ran związanych z utratą dzieci nienarodzonych, przebaczenie grzechów, dar pojednania, oraz napełni Wasze serca nadzieją i pokojem. Z serca Wam błogosławię.

Papież kontynuując cykl katechez o modlitwie, na wstępie podkreślił, że podczas swego życia publicznego Jezus nieustannie odwołuje się do mocy modlitwy.

Im bardziej był zanurzony w potrzebach ludu, tym bardziej odczuwał konieczność oparcia w komunii Trójcy Świętej

- zaznaczył. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że modlitwa Jezusa jest czymś tajemniczym, o czym jedynie czegoś się domyślamy, ale pozwalającym nam odczytać we właściwej perspektywie całą Jego misję, ściśle powiązaną z Ojcem, to znaczy w Miłości, której pragnie każda dusza. Wyznacza ona kurs Jezusa, w pełnym posłuszeństwie „natchnieniu Ojca, którego Jezus słucha i które akceptuje w swej samotnej modlitwie” – zauważył Papież.

Franciszek wskazał, że z wzoru Jezusa możemy wyprowadzić pewne cechy charakterystyczne modlitwy chrześcijańskiej.

Jest ona przede wszystkim pierwszym pragnieniem dnia. Jezus uczy posłuszeństwa wobec rzeczywistości, a zatem słuchania.

Modlitwa to przede wszystkim słuchanie i spotkanie z Bogiem… ma moc przekształcania w dobro tego, co w życiu byłoby w przeciwnym razie obciążeniem; ma moc otwierania wspaniałej perspektywy dla umysłu i poszerzania serca

– stwierdził Ojciec Święty.

Następnie Papież wskazał, że modlitwa jest sztuką, którą należy „praktykować natarczywie".

Wytrwała modlitwa powoduje stopniową przemianę, czyni nas wytrzymałymi w okresach ucisku, daje nam łaskę bycia wspieranym przez Tego, który nas zawsze miłuje i chroni

– zaznaczył Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił również, że inną cechą modlitwy Jezusa jest samotność. W milczeniu bowiem przemawia Bóg, gdzie można pielęgnować życie wewnętrzne.

Bez życia wewnętrznego stajemy się powierzchowni, wzburzeni, niespokojni; uciekamy od rzeczywistości, a także od siebie samych

– przestrzegł papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że modlitwa Jezusa jest miejscem, w którym dostrzegamy, że wszystko pochodzi od Boga i do Niego powraca. „Modlitwa pomaga nam znaleźć właściwy wymiar w naszej relacji z Bogiem, naszym Ojcem i z całym stworzeniem" – powiedział Ojciec Święty, kończąc swą katechezę zachętą: „odkryjmy na nowo w Ewangelii Jezusa Chrystusa jako nauczyciela modlitwy i zasiądźmy w Jego szkole. Odnajdziemy radość i pokój”.

Na zakończenie dzisiejszej audiencji Papież odniósł się do niedawnych zamachów terrorystycznych w Nicei i Wiedniu i podkreślił, że są one wymierzone w braterską współpracę między religiami.

W modlitwie za zmarłych pamiętaliśmy i nadal pamiętamy o bezbronnych ofiarach terroryzmu, którego coraz większe okrucieństwo szerzy się w Europie. Myślę przede wszystkim o poważnym zamachu w minionych dniach w Nicei, w miejscu poświęconym kultowi Bożemu oraz o wczorajszym, na ulicach Wiednia, które spowodowały przerażenie i dezaprobatę wszystkich, którym zależy na pokoju i dialogu. Powierzam miłosierdziu Boga osoby, które tragicznie zginęły i wyrażam członkom ich rodzin moją bliskość duchową, a także tym wszystkim, którzy cierpią z powodu tych godnych pożałowania wydarzeń, usiłujących poprzez przemoc i nienawiść zagrozić braterskiej współpracy między religiami.

– mówił Franciszek.

Czytaj także: Austriacki Kościół po zamachu: nie ugniemy się przed terrorem

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter