20 października
wtorek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty i WHO wzywają do sprawiedliwego podziału szczepionki przeciw koronawirusowi

Ocena: 0
229

Przy produkcji i rozdzielaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi nie mogą się ujawnić nierówności społeczne, ani uprzywilejowanie bogatych: to żądanie, wielokrotnie wyrażane przez papieża Franciszka, powtórzył obecnie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros A. Ghebreyesus. „Mogę tylko podpisać się pod słowami Ojca Świętego” - napisał na Twitterze. Dodał, że zdrowie musi być prawem człowieka dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uprzywilejowanych. Szalejący w świecie wirus stwarza także „możliwość budowania na nowo świata lepszego, bardziej bezpiecznego i sprawiedliwego – wspólnie!”.

Fot. PAP/EPA/Sergio G. Canizares

 Wpis na komunikatorze Twitter był bezpośrednią reakcją na słowa papieża wypowiedziane podczas środowej audiencji ogólnej 19 sierpnia. Franciszek stwierdził, że na pandemię potrzebna jest „podwójna odpowiedź”:

musimy znaleźć lekarstwo na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca na kolana cały świat, ale musimy też leczyć wielkiego wirusa, jakim jest wirus niesprawiedliwości społecznej, nierównych szans, marginalizacji i braku ochrony najsłabszych.

Informując o tym, media zwracają uwagę, że już wcześniej Ghebreyesus krytykował „nacjonalizm szczepionkowy”. Według WHO, kiedy szczepionka będzie już gotowa, musi być proporcjonalnie i „w tym samym czasie rozdzielana do wszystkich krajów, aby zminimalizować ryzyko”. Dopiero w następnej kolejności można rozważać uwzględnienie stopnia zagrożenia i zachorowalności w poszczególnych krajach”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego Pana...
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,12-22; Ps 85,9ab.10-14; Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter