18 stycznia
poniedziałek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty i WHO wzywają do sprawiedliwego podziału szczepionki przeciw koronawirusowi

Ocena: 0
255

Przy produkcji i rozdzielaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi nie mogą się ujawnić nierówności społeczne, ani uprzywilejowanie bogatych: to żądanie, wielokrotnie wyrażane przez papieża Franciszka, powtórzył obecnie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros A. Ghebreyesus. „Mogę tylko podpisać się pod słowami Ojca Świętego” - napisał na Twitterze. Dodał, że zdrowie musi być prawem człowieka dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uprzywilejowanych. Szalejący w świecie wirus stwarza także „możliwość budowania na nowo świata lepszego, bardziej bezpiecznego i sprawiedliwego – wspólnie!”.

Fot. PAP/EPA/Sergio G. Canizares

 Wpis na komunikatorze Twitter był bezpośrednią reakcją na słowa papieża wypowiedziane podczas środowej audiencji ogólnej 19 sierpnia. Franciszek stwierdził, że na pandemię potrzebna jest „podwójna odpowiedź”:

musimy znaleźć lekarstwo na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca na kolana cały świat, ale musimy też leczyć wielkiego wirusa, jakim jest wirus niesprawiedliwości społecznej, nierównych szans, marginalizacji i braku ochrony najsłabszych.

Informując o tym, media zwracają uwagę, że już wcześniej Ghebreyesus krytykował „nacjonalizm szczepionkowy”. Według WHO, kiedy szczepionka będzie już gotowa, musi być proporcjonalnie i „w tym samym czasie rozdzielana do wszystkich krajów, aby zminimalizować ryzyko”. Dopiero w następnej kolejności można rozważać uwzględnienie stopnia zagrożenia i zachorowalności w poszczególnych krajach”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter