26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opieka, która jednoczy

Ocena: 0
878

Litwini oraz Polacy z Wilna i okolic obchodzą w tym tygodniu ośmiodniowy odpust ku czci Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej. W tym świętowaniu uczestniczą wraz z nimi przedstawiciele episkopatu Polski.

fot. Kostas Radlinskas

Tradycyjny odpust obchodzony jest corocznie od niedzieli do niedzieli, w tygodniu, w którym przypada 16 listopada. Główne uroczystości organizowane są zwykle w niedzielę poprzedzającą wspomnienie MB Ostrobramskiej, zwanej Matką Miłosierdzia. Tego dnia ulicę prowadzącą do Ostrej Bramy oraz przylegającą do niej pokarmelicką świątynię św. Teresy wypełniają tysiące wiernych. Jako pierwsi o godz. 11.00 gromadzą się Litwini. Dwie godziny później „swoją” Mszę świętą mają Polacy. Znakiem jedności Kościoła jest zwyczaj, że biskupi z obydwu narodów przybyli na uroczystości uczestniczą w koncelebrowaniu obydwu liturgii – jedna po drugiej. W tym roku w koncelebrach uczestniczył również nuncjusz apostolski na Litwie abp Petar Rajič, co dodatkowo podkreślało uniwersalizm Kościoła.

Eucharystii 13 listopada w języku litewskim przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita wileński, przewodniczący litewskiego episkopatu abp Gintaras Grušas. Serdecznie witał obecnych na uroczystościach hierarchów z Polski: abp. Stanisława Gądeckiego, bp. Romualda Kamińskiego i bp. Tadeusza Bronakowskiego oraz zebrany prawie w komplecie episkopat Litwy.

Mszy świętej w języku polskim o godz. 13.00 przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W głęboko teologicznym kazaniu, odnosząc się do obrazu Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, zaznaczył, że jest to jeden z niewielu wizerunków, na których Maryja jest przedstawiona bez Chrystusa. Jest bowiem ukazana w scenie zwiastowania, ze spuszczonym pokornie wzrokiem i dłońmi splecionymi na piersi. – Jezus pojawia się „niejako w domyśle” – mówił abp Gądecki. – Ona głosi miłosierdzie z pokolenia na pokolenie od chwili, kiedy wyśpiewała Magnificat – podkreślał. Zwrócił uwagę, że „Człowiek miłosierny jest niezbędny dla funkcjonowania każdej zdrowej społeczności. Jest on zawsze potrzebny: również w najbardziej sprawiedliwej społeczności. Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna”.

Obecność polskich biskupów na Litwie związana była także z odbywającym się poprzedniego dnia spotkaniem specjalnego zespołu ds. bilateralnych kontaktów między episkopatem Polski i Litwy. Współprzewodniczącymi tego zespołu są po stronie polskiej bp Romuald Kamiński, po stronie litewskiej zaś bp Jonas Ivanauskas. Zespół spotkał się tym razem w kurii biskupiej w Koszedarach. W roboczej części spotkania, poświęconej poszukiwaniu rozwiązań wobec aktualnych wyzwań społecznych i cywilizacyjnych, uczestniczyli również biskupi Tadeusz Bronakowski i Henryk Ciereszko z Polski, a po stronie litewskiej bp Rimantas Norvila, bp Algirdas Jurevičius i rektor wileńskiego seminarium duchownego ks. Andrzej Szuszkiewicz.

Liczniejsza reprezentacja episkopatu Litwy i miejscowego duchowieństwa pojawiła się na wieczornej Eucharystii w koszedarskiej katedrze. Liturgii przewodniczył miejscowy ordynariusz bp Jonas Ivanauskas, a homilię na kanwie czytań mszalnych wygłosił biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Zaznaczył, że chociaż „przedstawiciele lokalnych Kościołów mają najpierw na względzie sprawy religijne, to właściwie rozumiana troska pasterska musi dotyczyć także budowania dobrych relacji między naszymi narodami i innymi społecznościami”. Zaapelował o budowanie na tym, co we wspólnej historii naszych narodów było dobre i piękne. Wspomniał także dwóch Litwinów wyniesionych współcześnie na ołtarze: bł. Teofiliusa Matulionisa, wielokrotnego więźnia sowieckich łagrów, który dla Litwinów jest tym, kim dla Polaków jest bł. kard. Stefan Wyszyński, oraz bł. Michała Giedroycia, którego beatyfikacja odbyła się w 2019 r. w Krakowie i w Widzieniszkach.

Kontekst historyczny i kościelny, w którym odbywało się wileńskie i koszedarskie spotkanie, oraz wspólne świętowanie Opieki Matki Bożej sprawiły, że tych łączących obydwa nasze narody postaci, spraw i wartości ujawniło się więcej niż kiedykolwiek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter