7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oratorium Jakubowskie na 500-lecie kościoła Św. Jakuba na Tarchominie

Ocena: 0
2261

Przypadający w tym roku wyjątkowy jubileusz 500-lecia wzniesienia wyjątkowego, bo oryginalnego, nigdy niezniszczonego gotyckiego kościoła św. Jakuba na Tarchominie zaowocował również specjalnym utworem muzycznym napisanym z tej okazji.

fot. materiały nadesłane

„Oratorium Jakubowe” na chór mieszany, dzieci, solistów, organy i kwartet smyczkowy premierowo będzie można usłyszeć w niedzielę 24 czerwca o g. 19. 

Utwór powstał z inicjatywy Fundacji AVE i radnego Piotra Oracza. Autorem muzyki jest Jerzy Cembrzyński, instrumentalista i kompozytor, związany z Filharmonią Narodową, słowa napisała poetka Aldona Kraus.

- To muzyczna modlitwa, która prowadzi nas od grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela poprzez średniowieczne szlaki pielgrzymkowe aż do Tarchomina  - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. - Atutem utworu jest jego różnorodność. Oprócz partii solowych i chóralnych nie zabraknie też „Kantyczki” w klimatach ludowych, przywołującej na myśl dawne jakubowe odpusty,  czy „Piosenki tarchomińskiej dzieciarni”, w której najmłodsi podziękują za „nasz kościół już pięćsetletni”, ale i „za domy, bloki, parki, ogrody”… Całość wieńczy monumentalna „Pieśń dziękczynienia”.

Kompozycję wykonają znakomici artyści. Partie solowe zaśpiewają Agnieszka Kozłowska z Polskiej Opery Królewskiej, świetna sopranistka, występująca  na wielu zagranicznych scenach operowych oraz Jerzy Sznajder, baryton przez lata związany z Teatrem Wielkim, laureat I nagrody na Konkursie im. Mieczysława Fogga. Utwór dziecięcy zaprezentują z kolei mali soliści z Białołęki – Ewa Bogucka i Adam Sobko. Wtórować im będą instrumentaliści Lucjan Szaliński-Bałwas  - I skrzypce, Anna Ceglińska  - II skrzypce, Karolina Matyas - altówka, Justyna Meliszek - wiolonczela i Maksym Rzemiński - organy  oraz wielokrotnie nagradzane chóry – mieszany AVE, działający przy Fundacji AVE i Parafii Narodzenia NMP w Płudach, studencki CAMERATA VARSOVIA oraz męski OKTAWIAN. Całość poprowadzi dyrygentka Barbara Hijewska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i mieszkanka Białołęki. Nie zabraknie też gawędy o historii świątyni w wykonaniu Bartłomieja Włodkowskiego.  

Ale to nie koniec muzycznych atrakcji. Przed „Oratorium” męska grupa „Jerycho” pod kierunkiem Bartosza Izbickiego – najlepszy polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej i odtwarzający techniki wykonawcze sprzed kilkuset lat -  wykona kilka średniowiecznych utworów jakubowych  ze słynnej księgi „Codex Calixtinus”. To XII-wieczny przewodnik do grobu św. Jakuba  w Santiago de Compostela, zawierające szereg porad praktycznych dla ówczesnych pielgrzymów dotyczących na przykład noclegów, ale także zawierają opis cudów św. Jakuba , szereg modlitw, w tym pierwsze wielogłosowe śpiewy średniowieczne.
     
- Nasza propozycja to także powrót do muzycznych tradycji tarchomińskiego św. Jakuba – dodaje Włodkowski. - Wzruszył mnie jednej z XIX-wiecznych artykułów z prasy warszawskiej donoszący, że na jakubowy odpust do Tarchomina przyjechali artyści ze stolicy, a partie solowe wykonała zachwycająco tutejsza miejscowa sopranistka... Zresztą w dawnej prasie takich śladów możemy znaleźć znacznie więcej. Niejednokrotnie tutejsi proboszczowie sprzed 150 lat na łamach gazet dziękowali artystom za piękną oprawę muzyczną mszy.    

Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne w zakrystii, można też je rezerwować mailem: Avetki@wp.pl.  Koncert zostanie powtórzony dwukrotnie jesienią br. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez m.st. Warszawa – Dzielnicę Białołęka i Program „Niepodległa”.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter