Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w czasie Mszy św. kończącej jubileusz ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce podkreślił, że historia naszej Ojczyzny jest integralnie związana z historią duszpasterstwa wojskowego w Polsce.
W tym roku przypadła setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. W dniu 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achille Ratti ogłosił utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce i nominowanie na pierwszego biskupa Wojsk Polskich dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, bp. Stanisława Galla. Dziś jego rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce, w którym posługę pełnią kapelani wojskowi i służb mundurowych.
Obecnie w diecezji wojskowej funkcjonuje obecnie 79 parafii i ośrodków duszpasterskich. Posługę pełni w nich 110 kapelanów zawodowych oraz 11 kapelanów Straży Granicznej, a także 1 kapelan Służby Ochrony Państwa (SOP). Kapelanów greckokatolickich zawodowych jest dwóch w wojsku i dwóch w Straży Granicznej. Oprócz posługi sakramentalnej skupionej wokół parafii wojskowych, duszpasterze Ordynariatu Polowego prowadzą kursy przedmałżeńskie, zajęcia z etyki. Z posługi księży kapelanów korzystają także rodziny żołnierzy, kombatanci, weterani oraz funkcjonariusze służb mundurowych (Policji, SOP-u, Straży Granicznej, ABW i Straży Ochrony Kolei). Biskup polowy pełni obecnie także funkcję naczelnego kapelana harcerzy.
8 października we Mszy św. z okazji 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego uczestniczyli biskupi obecni na 384. Zebraniu Plenarnym KEP.
Ilekroć polscy żołnierze walczyli „za wolność waszą i naszą”, w kraju i poza jego granicami, zawsze towarzyszyli im księża kapelani. Najważniejsze bitwy poprzedzała Msza św. i błogosławieństwo udzielane tym, którzy narażając swoje zdrowie i życie stawali w obronie najwyższych wartości
– powiedział bp Guzdek podczas powitania zebranych na liturgii.
Abp Stanisław Gądecki w homilii przypomniał długą i bogatą tradycję duszpasterstwa wojskowego. Mówił m.in. o obecności kapłanów w starożytnych wojskach żydowskich, którzy, zachęcając żołnierzy do walki w imię Boga, sami jednak mieli się od niej powstrzymywać. Przedstawił też zarys historii duszpasterstwa wojskowego w Polsce, począwszy od świadectw zawartych w Kronice Thietmara, z której wynika, że już Bolesławowi Chrobremu w jego wyprawach wojennych towarzyszył duchowny – opat Tuni.
Po błogosławieństwie odczytana została decyzja prezydenta RP Andrzeja Dudy o uhonorowaniu bp. Józefa Guzdka Złotym Krzyżem Zasługi. Jak podkreślił Biskup Polowy odznaczenie traktuje jako uhonorowanie posługi wszystkich kapelanów służących w Ordynariacie Polowym. Podziękował zebranym biskupom za to, że umożliwiają kapłanom ze swoich diecezji wstąpienie w szeregi duszpasterstwa wojskowego.